‘Yüzyılımızın olağanüstü macerası’ Turhan Selçuk sergisi

‘Yüzyılımızın olağanüstü macerası’ Turhan Selçuk sergisi

Karikatürist Turhan Selçuk’un yetmiş yıllık sanat yaşamının tüm dönemlerinden seçilen eserlerinden oluşan “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisi, 17 Mayıs’ta İstanbul’da Yapı Kredi Kültür Sanat binasında açılacak. Sergi 9 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek.

1940’lardan 2000’li yıllara dek Turhan Selçuk’un bütün dönemlerinden eserlerin görülebileceği sergi, Selçuk’un 1957 yılında Milliyet gazetesi için çizmeye başladığı ve Halkını seven her dürüst ve namuslu kişide az çok Abdülcanbaz’lık vardır” diye tanımladığı ünlü tiplemesi Abdülcanbaz’ı merkezine alıyor.

Sergi kapsamında 400 kadar orijinal eser, karikatür ve mizah dergileri, Abdülcanbaz kitapları ve afişleri, sanatçının kendi yaptığı satranç takımı, kapak resimlerini çizdiği kitapları ve çeşitli portre fotoğrafları da görülebilecek.

Sade çizgileri ve derin mizah duygusuyla siyasal, toplumsal, bilimsel ve evrensel olayları eserlerinde yansıtan sanatçıyı, kardeşi İlhan Selçuk “Turhan’da zaman korkusu kalmadı… Zaman, artık Turhan’a çalışıyor” sözleriyle tanımlamıştı.

Yaşar Kemal ise onun için “Turhan Selçuk yüzyılımızın olağanüstü bir macerasıdır” demişti.

Turhan Selçuk, 11 Mart 2010’da hayata veda etmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal