Yüksek hızlı trenlerde soL, BirGün, Cumhuriyet ve Sözcü’ye erişim engeli

Yüksek hızlı trenlerde soL, BirGün, Cumhuriyet ve Sözcü’ye erişim engeli

TCDD’ye ait yüksek hızlı trenlerdeki internet bağlantısı üzerinden soL, BirGün, Cumhuriyet ve Sözcü gibi haber sitelerine giriş yapılamadığı fakat Hürriyet, Yenişafak gibi sitelere giriş yapılabildiği ortaya çıktı.

Kullanıcılar örnek olarak soL sitesine girmeye çalıştığında “bu web sitesi, kişisel veya finansal bilgileriniz çalmak için haber.sol.org.tr sunucusunu taklit ediyor olabilir. Bir önceki sayfaya gitmeniz gerekiyor” diye bir mesajla karşılaşıyorlar. soL habere göre bu durum, SSL sertifikası ile “güvenli bağlantı sağlayan” sitelere bağlanırken ortaya çıkıyor. Bağlanan kişi haber.sol.org.tr’ye bağlanırken, aslında başka bir sunucuya yönlendirildiğinde tarayıcısı bu uyarıyı veriyor. Yani TCDD, haber.sol.org.tr bağlantısı kurmaya çalışan yolcusunu başka bir sunucuya yönlendiriyor. Sonuç olarak TCDD’nin sunduğu internet bağlantı altyapısı, haber.sol.org.tr’ye ve bahsi geçen diğer haber sitelerine bağlantıya izin vermiyor ve başka bir yönlendirmede bulunuyor.

Haber sitelerine erişmeye çalışan kullanıcılar, siteye erişimin engellendiğine dair bir mesaj almıyorlar, bunun yerine bağlanmaya çalıştıkları site ile ilgili güvenlik kaygıları yaşanmasına neden olacak bir mesaj ile karşılaşıyorlar.

Bu konu ile ilgili kamuoyunda çıkan haberler ve ortaya çıkan tepkiler üzerine, TCDD konu ile ilgili bir açıklama yayınlayarak şunları belirtti:

“05 Ocak 2020 tarihli bazı gazete ve haber sitelerinde YHT’lerdeki internet hizmetinde bazı gazetelerin internet sitesi ile bazı haber sitelerine erişimin yasaklandığı iddia edilmektedir.

“İnternet sitelerine erişimle ilgili engellemeler yetkili mahkemelerin kararı ve bu kararı uygulayan ilgili kamu birimlerince sağlanmaktadır.

“Bunun dışında, Genel Müdürlüğümüzce YHT’lerde verilen internet hizmetinde, gazete ve internet sitelerine erişimle ilgili herhangi bir kısıtlama yapılması söz konusu değildir.”

TCDD açıklamasında, sorun yaşayan kullanıcıların sitelere neden giriş yapamadığına ilişkin ise herhangi bir açıklama yapmadı.

 

Kaynak: Susma24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal