Yönetmen Tülün Kızılırmak ‘Müslüm’ filminin yapımcılarına dava açtı

Yönetmen Tülün Kızılırmak ‘Müslüm’ filminin yapımcılarına dava açtı

Sanatçı Müslüm Gürses’in hayat hikâyesinin anlatıldığı “Müslüm” adlı filmin organizasyonunu kendisinin yaptığını belirten yönetmen Tülün Kızılırmak, yapımcılar Mustafa Uslu ve Nuri Yıldırım tarafından devre dışı bırakıldığını iddia ederek mahkemeye başvurdu. Kızılırmak, “eser sahipliği” ve “ortak yapımcılık” iddiasında bulunarak filmin yapımcı şirketleri ICNN Yapım ve Dijital Sanatlar’a dava açtı.

Filmin senaryosundan oyuncu seçimlerine, kurgusundan müziklerine kadar her şeyi kendisinin seçtiğini belirten Tülün Kızılırmak, “Müslüm”ün yapımcıları Mustafa Uslu ve Nuri Yıldırım tarafından devre dışı bırakıldığını ve Uslu ile Yıldırım’ın kendi aralarında ortak yapımcı sözleşmesi imzalandığını öne sürdü.

Kızılırmak mahkemeden, adının yapımcı sıfatıyla filmin künyesinde, jenerik dökümünün tüm görsel materyallerinde, tüm fiziki dijital nüshalarında ve eser işletme belgesinde bulunmasına karar verilmesini talep etti. Ayrıca Kızılırmak, filmden elde edilecek gelirin yapımcılara ayrılan payının iki şirkete ödenmesinin durdurulması yönünde de tedbir kararı talebinde bulundu.

İddialar ve gelişmeler şöyle:

Projeyi ben götürdüm

“Müslüm” filminin esaslı kısmını kendisinin yaptığını belirten Tülün Kızılırmak, ICNN Yapım şirketinin yetkilisi ve sahibi olan Nuri Yıldırım’a projeyi götürdüğünü ve 3 yıl önce mali destek istedi. Mali destek sağlamayı taahhüt eden Nuri Yıldırım ile aralarında ortak yapım sözleşmesi imzalandı.

Devre dışı bırakıldım

2017 yılında ICNN Yapım ve Nuri Yıldırım finansmanı tek başına karşılayamayacağını belirtti ve projeye üçüncü yapımcı ortak olarak Dijital Sanatlar şirketinin sahibi Mustafa Uslu dahil edildi. Ortak yapım sözleşmesi için 20 Temmuz 2017’ye randevu kararlaştırıldı. Tülün Kızılırmak yeğenine kanser teşhisi konulduğu için o gün randevuya gidemedi. İddiaya göre Mustafa Uslu ve Nuri Yıldırım, Kızılırmak’ı devre dışı bırakarak aralarında ortak yapımcı sözleşmesini imzaladı.

Filmin her aşamasında emeği olduğunu belirten Kızılırmak, iki şirkete de ihtarname çekerek ortak yapımcı hanesine kendi isminin eklenmesini talep etti. ICNN Yapım’ın Kızılırmak’tan sadece danışmanlık aldık dediği ihtarnameye Dijital Sanatlar yanıt vermedi.

Filmin geliri yapımcılara ödenmesin

Adının yapımcı sıfatıyla filmin künyesinde, jenerik dökümünün tüm görsel materyallerinde, tüm fiziki dijital nüshalarında ve eser işletme belgesinde bulunmasına karar verilmesini isteyen Kızılırmak, filmden elde edilecek gelirin yapımcılara ayrılan payının her iki şirkete ödenmesinin durdurulması yönünde teminatsız tedbir kararı ve bin TL tazminat istedi.

Dijital Sanatlar mahkemeye sunduğu cevap dilekçesinde filmin yapımcısı olmadığını iddia etti. İddiaların asılsız olduğunu belirten ICNN Yapım ise mahkemeye sunduğu cevap dilekçesinde “Müslüm” filminin Dijital Sanatlar şirketi ile yapım arasında ortak film yapımcılığı sözleşmesi ve Kültür Bakanlığı sinema eserlerine ilişkin kayıt tescil belgesinin bunun en önemli delili olduğunu kaydetti.

Yapımcıdan açıklama: ‘Ya tutarsa’ diye dava açtı

ICNN Yapım, Tülün Kızılırmak’tan danışmanlık bedeli aldıklarını ve karşılığında da hak ettiği bedeli ödediklerini, elden ödemeyle de fazlasını verdiklerini belirtti. Ayrıca Kızılırmak’ın ne ICNN Yapım ne de Nuri Yıldırım ile yapımcılık veya eser üretimi gibi bir çalışmasının olduğu ifade edildi.

Kızılırmak’ın danışmanlık faaliyeti kapsamına giren çalışmalarından bahsedip daha sonra da eser sahipliği ve ortak yapımcılık iddiasında bulunduğu anlatıldı. Hasılatı 83 milyon TL’ye ulaşmış bir eserin hak sahipliği için Kızılırmak’ın bin TL istediğinin belirtildiği dilekçede istenen rakamın iddiasında samimi olmadığının göstergesi olduğu yer aldı. Tülün Kızılırmak’ın “ya tutarsa” diyerek haksız kazanç sağlamaya çalıştığının yer aldığı dilekçede davanın reddi istendi.

Mahkeme teminatsız tedbir talebini reddetti. Dava önümüzdeki günlerde görülecek.

Kaynak: BirGün

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal