Yılmaz Erdoğan’ın Kültür Servisi’ne eleştirisine Barış Atay’dan yanıt

Yılmaz Erdoğan’ın Kültür Servisi’ne eleştirisine Barış Atay’dan yanıt

Yönetmen Yılmaz Erdoğan, gazetemizde 07.01.2019 tarihinde yayımlanan “Yönetmenlerden bakanlığa ‘yeni yasa’ eleştirisi: Sansürcü ve yasakçı” başlıklı haberin “maksadını aşan bir şekilde sunulduğu” eleştirisiyle, bir açıklama yayımladı. “Yeni sinema yasasını” desteklediğini, bunun için Bakanlığa teşekkür ettiğini söyleyen Yılmaz Erdoğan açıklamasında şöyle dedi:

“Film yönetmenleri bildirisini imzalamam sonrasında Kültürservisi.com’da hakkımda çıkan habere istinaden;

Film Yönetmenlerinin kamuoyuna sunulan bildirisini imzaladım. Ancak, görüyorum ki, birkaç yapıcı değişiklik önerisi –en azından ben öyle anladım-, maksadını aşan bir şekilde sunuluyor.

Bir gece önce, TRT Haber’de bu yasa tasarısını olumlu bulduğumu, tasarının sinemamızın en acil sorunlarını çözecek nitelikte olduğunu söyledim ve yasa tasarısını hazırlayan Sayın Kültür Bakanımız ve ekibine teşekkür ettim ve ediyorum.

Bakanlıkça önü açılmış ve diyalog yoluyla geliştirilebilecek olumlu sürecin, sert medya manşetleriyle riske edilmesini doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum.”


Yılmaz Erdoğan’ın açıklaması Türkiye İşçi Partisi milletvekili ve tiyatro sanatçısı Barış Atay tarafından tepkiyle karşılandı.

Barış Atay, “40 yılın başı, kendi mesleğinle ilgili bir tek bildiriye attığın imza için bile af diliyorsun. Yazık sana be, yazık. Neymiş? “Maksadını aşan bir şekilde sunuluyor”muş. Utanmaz” diye yazdı.


Barış Atay, bir diğer paylaşımında ise şu ifadelere yer verdi:

“Ç harfinden orak çekiç yapmak yerine, herhangi bir harften ampul yapmaya başlayalı çok olmuştu. Hemen patronlardan özür dilemen iyi olmuş. Bildiriye imza vermek uyutmamıştır gece.”


Gazeteci ve yazar Ayşen Şahin Aksakal ise Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı paylaşımı “şiir gibi” seslendirerek videoyu sosyal medyadan yayımladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar