Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sanata rektörlük sansürü

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sanata rektörlük sansürü

Yeni Akit gazetesinin Yıldız Teknik Üniversitesi ile ilgili haberinin ardından öğrencilerin panolarda bulunan reprodüksiyon eserleri rektörlük kararıyla kaldırıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ile ilgili bu sabah Yeni Akit gazetesinde yer alan “Sanat adı altında rezalet” başlıklı haberden sonra harekete geçen üniversite rektörlüğü, “teşhircilik, çocuk ve kadın bedeninin sergilenmesi” gerekçesiyle eserin panodan kaldırılmasını istedi. Öğrencilerin röprodüksiyon olan eseri kaldırmak istememesi üzerine rektörlük görevlileri doğrudan olay yerine gelip öğrencilere kendi yaptıkları işleri panodan kazıttı.

Yeni Akit’in “Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sanat adı altında rezalet” başlıklı haberi, gün içerisinde yeniakit.com.tr internet sitesinden kaldırıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin, rektörlük kararıyla kaldırılan reprodüksiyon eserlerinden biri

yeniakit.com.tr adresinde yer alan ilgili haberin ekran alıntısı

YTÜ Rektörlüğü, öğrencilerin reprodüksiyon işlerini öğrencilere zorla kaldırttı

Öğrencileri reprodüksiyon eserleri, “çocuk ve kadın bedeninin sergilendiği” gerekçesiyle rektörlük tarafından kaldırtıldı

Taksim metrosunda sergilenen resimlerden de ‘rahatsız olmuştu’

Yeni Akit, 25 Ocak’ta da Gülseren Südor’un “Ali Şir Nevaî Divanı”, Yüksel Arslan’ın “Hamse-i Atâî” ve Cihat Burak’ın “Evliya Çelebi Seyahatnamesi” eserlerinin Taksim metro durağında sergilenmesini “rezalet” ve “kepazelik” olarak nitelemişti.

Gazete, “Taksim metrosunda çıplak kadın ve cinsel organ sergisi!” başlıklı haberinde “Ahlaksızlığı sanat adı altında yutturmaya çalışan sözde sanatçılar, zihinlerindeki pisliği çıplak kadın ve cinsel organ resmederek gün yüzüne çıkardı” ifadelerini kullanmıştı.

Ressamlar için hakarete varan ifadelerin kullanıldığı haberde, resimler mozaiklenmiş ve “sapık” olarak nitelenmişti.

 

Haber ve fotoğraf için kaynak: Evrensel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal