Yeni araştırma: ‘Sümer medeniyeti kuraklık nedeniyle yok oldu’

Yeni araştırma: ‘Sümer medeniyeti kuraklık nedeniyle yok oldu’

Bilim insanları, ilk birleşik Sümer devleti olan Akad İmparatorluğu’nun 4200 yıl önce yaşanan kuraklık ve kum fırtınalarından dolayı dağılarak yok olduğunu açıkladı.

Yapılan araştırmaya göre, Mezopotamya’nın ilk imparatorluğu olan Akad İmparatorluğu’nun maruz kaldığı şiddetli kuraklık, kentlerin susuz kalmasına ve birdenbire dağılmasına sebep oldu.

Oxford Üniversitesi’nden Stacy Carolin ve ekip arkadaşlarının konuyla ilgili hazırladıkları makale, ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin çıkardığı PNAS dergisinden yayımlandı. Makaleden şunlar kaydedildi:

“O zamanlar, sadece Sümerleri değil, eski Hint ve Mısır medeniyetlerini de eş zamanlı olarak yok eden bir iklim felaketinin meydana geldiğinden uzun süredir şüpheleniyorduk. Ancak Kızıldeniz’in sahilinde ve Umman Körfezi’nde bulduğumuz bazı çelişkili kalıntıların dışında bununla ilgili elimizde başka kanıt yoktu.”

Kral Sargon, (MÖ 2334 – MÖ 2279) Mezopotamya’daki Sümer devletlerini birleştirerek o dönemin “süper devletlerinden” biri kabul edilen Akad İmparatorluğu’nu kurmuştu. İmparatorluğun kurulduktan yalnızca 200 yıl sonra dağılması ve başkent Akkad kentinden hiçbir iz kalmamış olması uzun süre bilim insanlarınca tartışıldı.

Tartışma bilim insanları ikiye ayırdı. Bir grup araştırmacıya göre, Mezopotamya’da merkezi yönetimden memnun olmayan insanlar, Sargon’a ve sülalesine karşı savaş açmıştı. Diğer grup ise Zagros Dağları’nda yaşayan Gutilerin, devleti istila ettiğini savunuyordu.

Araştırmacılar, bölgenin komşusu olan Suriye’de yürütülen kazılardan güçlü ipuçları elde ettiler. Milattan önce 2200 yıllarında Ortadoğu’da tüm büyük kentleri yok eden büyük bir kuraklık dalgasının hakim olduğuna ilişkin güçlü deliller ortaya çıkıyordu.

Stacy Carolin ve ekibi, İran’ın kuzeyindeki Demavend kentinin yakınlarındaki bir mağarayı incelemeye aldı. Burada son 5 bin yıl içinde oluşan sarkıtlar üzerinde analizler yapan ekip, imparatorluğun yok oluşunda kuraklığın etkili olduğuna dair bilgiler edindi.

Akad İmparatorluğu’nun kuzey bölgelerinin yakınında bulunan mağarada, krallığın çöküş dönemine denk gelen iklim şartları net bir şekilde restore edildi.

Araştırmalar neticesinde Akad İmparatorluğu’nun şiddetli kuraklık ve kum fırtınaları sebebiyle yok olduğu kanısına varıldı. 4 bin 26 yıl önce sarkıtların büyümesinin ciddi bir şekilde yavaşladığı ve bunun yağış seviyesinde keskin bir azalmaya işaret ettiği saptandı.

Şiddetli kuraklığın 300’ü aşkın yıl sürdüğü ve  sona erdiği dönemin ise Babil’in kurulmasına denk geldiği bilgisi edinildi.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal