Günışığı Kitaplığı - Reklam Günışığı Kitaplığı - Reklam

Yel değirmenlerine karşı bale!

Yel değirmenlerine karşı bale!

İstanbul Devlet Opera ve Balesi  Baş Koreografı Ayşem Sunal Savaşkurt: ‘Klasik eserler bale topluluğunu ayakta tutar’

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Miguel de Cervantes’in aynı adlı romanından uyarlanan Don Kişot balesini sahneliyor.

Ludwig Minkus’un bestesiyle Marius Petipa tarafından ilk kez 1869 yılında Moskova’da Bolşoy İmparatorluk Tiyatrosu’nda sahnelenen ve toplulukların repertuvarında değişmez bir yeri olan Don Kişot’u, İDOB Baş Koreografı Ayşem Sunal Savaşkurt sahneye koyuyor.

Klasik bale eserleri arasında, tabiri caizse, en sıcak ve eğlenceli olan, bir tiyatro izlermiş gibi zaman zaman gülüp zaman zaman hüzünlenebileceğiniz bir eser Don Kişot. Bu eğlenceli yanının eserin tekniğini kolaylaştırdığını düşünmek ise yanlış; dansçıların çok iyi bir teknik ve yüksek kondisyona ihtiyacı var.

2015-2016 sezonundan bu yana İDOB Baş Koreografı olarak görev yapan Ayşem Sunal Savaşkurt, balenin temel taşları sayılan klasik eserlerin öneminin altını çiziyor:

“Klasik eserler bale topluluğunu ayakta tutar çünkü bunlar kondisyon ve teknik açıdan en zor eserlerdir. Dünyada da tüm klasik bale topluluklarında her sezon en az iki büyük klasik bale tekrarlanır ki bu da ben bu göreve geldiğimde ilk misyonlarımdan biriydi. Şu ana kadar da her yıl yeni bir eser ekledik ve böylece bizim dansçılarımız her sezon en az iki klasik eser icra etmiş oldu. Dünyanın her yerinde Kuğu Gölü, Don Kişot, Uyuyan Güzel gibi balenin mihenk taşları olan eserler her zaman çok sevilir ve seyirci bu eserleri izlemeyi bekler”.

Son yıllarda sahnelenen tüm klasik eserlerde olduğu gibi, bu eser için de aşılması gereken önemli engellerden bir tanesi Süreyya Opera Sahnesi’nin küçük olması. Sahnenin küçüklüğü hem dansçıların hareket alanını sınırlıyor hem de kalabalık kadronun sahneye sığabilmesi için özel bir çaba gerektiriyor. Fakat İDOB, yıllardan beri bu dezavantajın üstesinden gelmeyi başarıyor. AKM’nin yokluğunda, bir yel değirmeniyle savarşırcasına ‘kahramanca’ sanatını sürdürmeye devam ediyorlar.

Şef Roberto Gianola yönetiminde İDOB orkestrası eşliğinde sahnelenen Don Kişot’un dekor tasarımını İsmail Dede, kostüm tasarımını Gizem Betil, ışık tasarımını Önder Arık yaptı. Eserin baş karakterlerinden Kitri’yi Gizem Atik Tuncay, Berfu Elmas, Büşra Ay, Melike Koper; Basilio’yu Melih Mertel, Batur Büklü, Olcay Tunçeli, Çağatay Özmen; Don Kişot’u Alkış Peker, Alper Akalın, Egemen Kement; Sancho Panza’yı Cem İndere, Murat Öztekin dönüşümlü olarak canlandıracaklar. Onlara İDOB sanatçıları dönüşümlü olarak eşlik edecekler.

İlksahnelenişte dans eden Gizem Atik Tuncay ve Melih Mertel, sahnedeki uyumlarıyla göz dolduruyor. Washington, Monte Carlo, Kanada, Japonya, Güney Kore ve son olarak da Avustralya gibi pek çok ülkede bale topluluklarında dans eden Melih Mertel, yurt dışında edindiği tecrübeleri sahnedeki rahatlığı ve yüksek enerjisiyle izleyiciye aktarmayı başarıyor.

24 Şubat akşamı Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleşen gala sonrasında eser; 14,16, 20, 22 ve 23 Mart 2018 tarihlerinde saat 20.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde ve 18 Nisan 2018 tarihinde saat 20.30’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahnelenecek.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal