Yazarlar Sendikası’ndan İzmir Edebiyat Festivali yönetimine kınama

Yazarlar Sendikası’ndan İzmir Edebiyat Festivali yönetimine kınama

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası İzmir Edebiyat Festivali’ni tek dilli olmakla eleştirdi.

TYS, festivale Kürtçe, Ermenice, Rumca yazan yazarların ve Türkçe yazan Kürt, Rum, Süryani, Ermeni, Çerkes yazarların davet edilmemesini yayımladığı metinle kınadı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Basına ve Kamuoyuna,

Yapılan uluslararası bir edebiyat  festivalinde Türkiye coğrafyasında konuşulan Kürtçe,  Rumca, Ermenice, Süryanice, Lazca, Çerkesce dillerinde yazanlara yer verilmemesini; aynı zamanda Türkçe yazan Kürt, Rum, Süryani, Ermeni, Çerkes kökenli yazarların uluslararası bir festivale çağrılmamış olmalarını; Türkiye Yazarlar Sendikası olarak edebiyatların birbirini tanıyarak bütünleşmesi, yazarların baskılara, haksızlıklara, adaletsizliklere karşı çıkarak birleşmesi adına eleştiriyor bu yıl 4. kez düzenleyen İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali yöneticilerini bu eksikliklerinden dolayı kınıyoruz.”

 

Şeyhmus Diken ve Lal Laleş’in konuya ilişkin yazısı: İzmir 4. Uluslararası Edebiyat Festivali! ya da ‘Biz nerde yanlış yaptık’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal