Yazar Yılmaz Uçar hayatını kaybetti

Yazar Yılmaz Uçar hayatını kaybetti

Yazar Yılmaz Uçar hayatını kaybetti. Rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayata veda eden Uçar 55 yaşındaydı.

“İstanbul Düşü”, “Ağlayan Bebek”, “Artçı Sarsıntılar”, “Kanadı Kırık”, “Yıkım”, “Galata Köprüsündeki Kamyon” adlı öykü kitaplarına imza atan Uçar’ın “Umut” adlı şiir, “Sözü Dudaktan…” adlı röportaj, “Garip Ozan” adlı günce, “Siyasi Yazılar…/ Türkiye Üstüne Notlar” adlı deneme kitaplarını kaleme aldı.

TYS: ‘Çok çalışkan ve üretken bir arkadaşımızdı’

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) tarafından yapılan yazılı açıklamada “Dostumuz, insan ve toplum sorunlarına duyarlı öykülerin yazarı Yılmaz Uçar’ı genç yaşında yitirdik. Bizler, değerli arkadaşımızın bu yıl başında geçirdiği baypas ameliyatından sonra iyileşip sağlığına kavuştuğu haberini almayı beklerken ölüm haberini aldık. Edebiyata Gerçek Sanat dergisinde ilk şiirlerinin yayımlanmasıyla başlayan Uçar, daha sonra öyküye yöneldi; röportajlar yaptı, güncel siyasi gelişmeler üzerine gözlemlerini kaleme aldığı denemeler yazdı. Öykü, söyleşi ve denemeleri Varlık, İnsancıl, Notos Öykü, Güzel Yazılar, Cumhuriyet Kitap, Adam Öykü, E, Söylem, Gerçek Sanat, Edebiyat Gündemi, Berfin Bahar başta olmak üzere birçok dergide yayımlandı. Edebiyatımıza emeği geçmiş, çok çalışkan, üretken arkadaşımız; sağlığına kavuşabilseydi, o toplumcu, duyarlı kalemiyle edebiyat ve yazı dünyamızı zenginleştirmeyi sürdürecekti kuşkusuz. Bunu bilmenin acısı üzüntümüzü daha da artırıyor. Ailesine, dostlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.” denildi.

Yılmaz Uçar hakkında:

20 Ekim 1965’te İstanbul’da doğdu. Bakırköy Ticaret Lisesi’nden mezun olan Uçar 1990’dan itibaren bankalar ile özel kuruşlarda muhasebecilik yaptı. 1998’den itibaren bir kitabevi ve bir sigorta şirketinde çalışarak emekliye ayrıldı.

“Barış Çocuğu” adlı ilk şiiri Gerçek Sanat dergisinde (temmuz-ağustos 1987), “Beş Yüz Lira” adlı ilk öyküsü Varlık dergisinde (haziran 1988), “Rıfat Ilgaz: Sanatı ve Yaşamı Üstüne” adlı ilk röportajı Varlık dergisinde (nisan 1989) yayımlandı.

 

Kaynak: Evrensel 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal