Reklam Reklam

Yazar Jane Austen’ın müzik koleksiyonu internet ortamında

Yazar Jane Austen’ın müzik koleksiyonu internet ortamında

Nick Hornby kitabı “Ölümüne Sadakat”in anlatıcısı, “Önemli olan ne sevdiğinizdir, neye benzediğiniz değil,” der: “Albüm koleksiyonlarının çok çeliştiği bir ilişkinin geleceği varmış gibi davranmakta hayır yok.” 20. yüzyılın en usta yazarlarından biri olan Hornby’nin bu isabetli tespitine, 19. yüzyılın en usta yazarlarından Jane Austen da katılabilir. Hornby, tıpkı kitaptaki (ve film uyarlaması “Sensiz Olmaz”da John Cusack’ın canlandırdığı) karakter gibi, kendisi de müziği çok sever ve toplardı; müzik koleksiyonculuğunun tanımının tamamen belirsizleştiği 21. yüzyılda bile. Jane Austen da aynı şeyi yapmıştır, gerçi onun zamanında müzik koleksiyonculuğu tamamen başka bir anlama gelmektedir: ciltlenmemiş notalar toplamak. 

jane2

“Gurur ve Önyargı”nın (bazı çevirilerde adı “Aşk ve Gurur”dur) yazarı Jane Austen, piyano çalıyor, şarkı söylüyor ve eliyle nota kopyalıyor ve nota kâğıtları topluyordu. Austen’ın kişisel müzik koleksiyonu şimdi Southampton Üniversitesi’ndeki Hartley Kütüphanesi tarafından dijitalleştirildi ve internet ortamında paylaşıldı. Projenin başında yer alan profesör Jeanice Brooks’un söylediğine göre, internetten incelenmesi mümkün olan toplam 18 ciltli albüm sadece “yazarın hayal gücünü besleyen müzikal ortamı” ve romanlarının “müzikal sahnelerle dolu” olmasının sebeplerini açıklamıyor, “1800’lü yıllarda yaşamış geniş ve soylu bir ailenin müzikal yaşamına benzersiz bir bakış” sağlıyor. 

Üniversite sözcüsü, 19. yüzyılda bir nota sayfası koleksiyonun sahibinin kişiliğini “günümüzde bir telefonda ya da MP3 çalarda yer alan bir dijital müzik koleksiyonu” kadar yansıttığını söyledi. 

Koleksiyona buradan ulaşmak mümkün.

jane3

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal