Yayıncılar Birliği’nden okuma kültürünü yaygınlaştırmak için yeni platform: OKUYAY

Yayıncılar Birliği’nden okuma kültürünü yaygınlaştırmak için yeni platform: OKUYAY

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde okuma kültürünün genişletilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu (OKUYAY) kuruldu. Platform, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında verilen hibeyle kuruldu.

Platform çalışmalarını Türkiye Kütüphaneciler Derneği (TKD), Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Kadıköy Belediyesi ve İngiltere’de bulunan Kingston Üniversitesi ortaklığıyla gerçekleştirecek.

Sivil toplumla, kamuyla ortaklıklar ve ağlar kurarak faaliyetlerini sürdürecek olan OKUYAY Platformu, okuma kültürünü desteklemeye çalışan STK’lere, aktivistlere ve gönüllülere destek sağlayarak Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı amaçlıyor.

Platform, okuma kültürünü yaygınlaştırmak için Türkiye’nin seçilecek olan dört bölgesindeki çocukları, ebeveynleri, öğretmenleri, kamu kuruluşlarını, kütüphaneleri ve sivil toplumu, yayıncılık paydaşlarıyla bir araya getirerek pilot uygulamalar gerçekleştirecek.

İstanbul Taksim’deki çalışma ofisinde düzenleyeceği toplantılar ve etkinliklerle, okuma kültürünü geliştirmeye destek olabilecek STK, aktivist ve gönüllüleri bir araya getirmeyi amaçlayan OKUYAY Platformu, aynı zamanda platform bünyesinde kurulacak “Okuma Kültürü” konulu kitaplığı da araştırmacıların kullanımına açacak.

2 yıl sürecek projenin tamamlanmasının ardından bir “Okuma Kültürünü Geliştirmeye Yardımcı Kılavuz” hazırlanacak. Kılavuzun da bu alanda önemli bir başvuru kaynağı olacağı düşünülüyor.

Projenin bitiminin ardından OKUYAY Platformu’nun Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından sürdürülmesi hedefleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar