Saraçhane’de sergilenecek: Fatih portresinin İBB tarafından satın alınma öyküsü

Saraçhane’de sergilenecek: Fatih portresinin İBB tarafından satın alınma öyküsü

İngiltere’nin başkenti Londra’da mezata çıkarılan ve 770 bin sterline İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) aldığı Fatih Sultan Mehmet portresi, bir süre Saraçhane’de halka açılacak. Birkaç gün içinde İstanbul’a getirilmesi beklenen tablo için İBB’yi temsilen müzayedeye katılanlar, müzayedede neler yaşandığını anlattı. İmamoğlu da tablonun İstanbul’a gelmesine dair duygularını paylaştı.

Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın haberine göre, İstanbul’u 1453’te fetheden Fatih Sultan Mehmet’in 1480 yılında İtalyan ressam Gentile Bellini’ye yaptırdığı orijinal tablo, Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s salonunda yapılan müzayede ile satışa çıkarıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatı üzerine müzayedeye katıldı. 250 bin sterlin değer biçilerek artırıma çıkarılan tarihi tabloyu 770 bin sterlinlik bedelle İBB aldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetine uygun olarak, Fatih Sultan Mehmet anıtı için çalışmalara başladıkları günlere denk gelen alımdan dolayı çok mutlu olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Hayırlı olsun İstanbul halkına. İstanbul halkına ait bir eserdir o artık. İnşallah nice yüzyıllar İstanbul’da yaşamaya devam edecek” dedi.

Müzayedede İBB’yi İBB Sözcüsü Murat Ongun ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Alkanalka temsil etti. Ongun ve Alkanalka, müzayedeye telefonla katıldı. 226 eserin açık artırmaya çıkarıldığı müzayedenin en dikkat çekici parçalarından olan eser, 250 bin sterlinden açık artırmaya sunuldu. Yaklaşık 500 katılımcı ile başlayan müzayede 6-7 alıcı, 550 bin sterline kadar çıktı. Bu rakamdan sonra İBB ve adı açıklanmayan bir alıcı kaldı. Tarihi tablo için yapılan artırmanın galibi, 770 bin sterlin bandına kadar çıkan İBB oldu.

İlk etapta Saraçhane’de halka açılacak

Müzayedeye İBB adına katılan Murat Ongun, tablonun ilk etapta, tüm İstanbulluların görebilmesi için Saraçhane’deki başkanlık binasında halka açılacağını belirtti. Eserin birkaç gün içinde İstanbul’a ulaşacağını söyleyen Ongun, tablonun uzun vadede nerede sergileneceğine ise daha sonra karar verileceğini söyledi.

İmamoğlu: ‘Hemen talimat verdim’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, müzayede süreciyle ilgili “Satışa çıktığını duyunca heyecan duydum, hemen talimat verdim” dedi ve duygularını şöyle anlattı:

“Mutluyuz. Bellini’nin gerçekten önemli bir tablosunun, bize ait bir anının, Fatih Sultan Mehmet’e ait bir tablonun yakıştığı yer, elbet İstanbul’dur. Yakışan; İstanbul halkının, hatta bütün dünyanın gelip, o muhteşem komutanı, padişahı görmek isteyeceği bir alanda ziyaret etmesidir. Bu noktada, satışa çıktığını duyunca çok heyecan duydum ve hemen arkadaşlarıma, süreci incelemeleri için talimat vermiştim. Bugün de belediyemize ait bir şekilde sonuçlanması, beni çok mutlu etti. Çok onur duydum. Tam da Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’da daha özel bir anıtla hissedilir hale gelmesini ve bunun Mustafa Kemal Atatürk’ün bir vasiyeti üzerine, bize yakıştığını ifade ettiğim ve bununla ilgili bir proje sürecini başlattığımız -şu anda yarışma safhasında- hatta nerede olması gerektiği konusunda ön hazırlıkların yapıldığı sıcak günlerde böyle bir hediyenin İstanbul’a kazandırılması, beni, çok çok mutlu etmiştir. Hayırlı olsun İstanbul halkına. İstanbul halkına ait bir eserdir o artık. İnşallah nice yüzyıllar İstanbul’da yaşamaya devam edecek”.

Portrenin hikâyesi

Fatih Sultan Mehmet, 1429-1507 yılları arasında yaşayan İtalyan ressam Gentile Bellini’yi 1479 yılında İstanbul’a davet etti. Portresini yapmasına izin vermeden önce Bellini’nin yeteneğinden emin olmak isteyen Fatih Sultan Mehmet, sanatçıya, saraydaki farklı kişilerin resimlerini çizdirdi. Böylece İtalyan ressamın yeteneklerinden emin olan Fatih Sultan Mehmet, sanatçıya kendi portrelerini çizdirmeye başladı. Bellini tarafından 1480 yılında yapılan ve Fatih Sultan Mehmet’in başka bir kişi ile resmedilen tek portresi olma özelliği taşıyan tablo, İngiltere’nin başkenti Londra’daki dünyaca ünlü Christie’s salonundaki müzayedeye ile satışa çıkarıldı.

Fatih’in yanındaki kişi bilinmiyor

Gentile Bellini’nin en önemli resimleri arasında sayılan ve tuval üzerine yağlı boya çalışılmış yapıtın eni 33,4; boyu ise 45,4 santimetre. Tablonun sağ alt köşesinde Latin harfleriyle not düşülen tarih ise 25 Kasım 1480. Fatih Sultan Mehmet’in portresinde yer alan ikinci kişinin kim olduğu ise hâlâ bilinmiyor.

Christie’s müzayede salonunda İslam ve Hindu Sanat Eserleri sorumlusu olarak çalışan Sara Plumby’e göre, tablodaki kişinin kim olduğu hakkında iki farklı teori bulunuyor. Bunlardan birincisi padişahın üç oğlundan biri olduğu. Ancak, tablodaki ikinci kişinin II. Mehmet ile arasındaki yaş farkının az olması bu iddiayı çürütüyor. Diğer iddianın sahipleri ise tablodaki figürün beyaz tenli ve tıraşlı olmasından yola çıkarak, Batılı bir kişi olduğunu ileri sürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal