Werner Herzog’un filmleri, 30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde

Werner Herzog’un filmleri, 30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından bu yıl 30’uncusu düzenlenecek olan Ankara Uluslararası Film Festivali, 18 – 28 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek.

Festival bu yılında belgesel, kısa film ve özel gösterimlerin yanı sıra dünya sineması bölümünden Alman yönetmen, senarist, oyuncu ve opera yönetmeni Werner Herzog’un 6 filmini izleyiciyle buluşturacak.

Çok sayıda filmin Ankara ve Türkiye’deki ilkgösteriminin yapılacağı on günlük festival boyunca ücretsiz olarak ve her yaşa hitap eden çeşitli söyleşi, atölye çalışmaları ve özel etkinlikleri de düzenlenecek.

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda; FESTİLAB bölümünde yer alan söyleşi, atölye çalışmaları ve özel etkinlikler ise Karikatür Atölyesi ve Mülkiyeliler Birliği’nde gerçekleşecek.

‘Herzog’un Retrospektifi’

François Truffaut tarafından “yaşayan en önemli yönetmen” olduğu ileri sürülen Werner Herzog’un 6 filmi, “Herzog Retrospektifi” başlıklı bölüm kapsamında gösterilecek.

Oscar, Emmy, BAFTA, Berlin UFF, Cannes FF, Locarno UFF, Venedik FF ve Sundance FF’nin de bulunduğu çeşitli önemli festival ve kurumlardan çok sayıda ödüle değer görülen Herzog’un, Goethe Enstitüsü’nün katkılarıyla gösterilecek olan filmleri şöyle:

‘Aguirre, Tanrının Gazabı’

1972 yapımı film, 16. Yüzyılda El Dorado’yu bulması için gönderilen bir keşif biriminin ve liderleri Don Aguirre’nin bu macera sırasında başından geçenleri anlatıyor. Klaus Kinski ve Werner Herzog’un beraber çalışmaya başladığı ilk film olarak dikkat çeken Aguirre, 1973 yılında Cannes Film Festivali’nde de büyük ses getirmişti. Film aynı zamanda Francis Ford Coppola’nın 1979 yapımı “Apocalypse Now” filmine de ilham vermiştir.

1976 Fransız Sinema Eleştirmenleri Sendikası; En İyi Yabancı Film / 1973 Alman Film Ödülleri; En İyi Görüntü Yönetmeni / 1976 Belçika Film Eleştirmenleri Birliği; En İyi Film / 1977 ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri; En İyi Görüntü Yönetmeni

‘Stroszek’

1977 yılında hem Berlin hem San Sebastián hem de Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gösterim yapan film, Berlinli üç kaybeden karakterin; bir sokak müzisyeni, bir fahişe ve tuhaf uğraşları olan yaşlı bir adamın; yeni bir hayat kurmak için Amerikan taşrasına yerleşmelerini anlatıyor. Wisconsin’e taşınan üçlünün hayatı hiç de bekledikleri gibi olmayacaktır.

1978 Alman Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri; En İyi Film / 1977 Taormina UFF; Jüri Özel Ödülü

‘Woyzeck’

Woyzeck, 1979 yılında Cannes Film Festivali’nde ilk kez gösterilerek Eva Mattes’in Marie rolündeki performansıyla en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü almış ayrıca en iyi film kategorisinde de yarışmıştır. Alman oyun yazarı Georg Büchner’in aynı isimli bitmemiş oyunundan uyarlanan film, akıl sağlığı çok yerinde olmasa da toplum içinde bir yer edinebilmiş bir asker, eş ve babayı anlatmaktadır. Komutanı çok sevdiği ailesiyle ilgili hiç de hoşa gitmeyecek şeyler söyleyince, delirir.

1979 Cannes FF; En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Alman Sinema Sendikası En İyi Film Ödülü.

‘Vampir Nosferatu’

Film, hem Bram Stoker’ın 1897 tarihli romanı “Dracula”nın hem de “Dracula”dan esinlenen F. W. Murnau’nun “Bir Dehşet Senfonisi”nin kaba bir uyarlamasıdır. Bir emlak satışı için Transilvanya’ya gönderilen Jonathan Harker’ın, yeni müşterisi bir vampirdir. İnsan kanıyla beslenen bu hortlak ölümsüzdür ve tek isteği huzura kavuşmaktır. Ancak Harker’ın karısının fotoğrafını görünce fikrini değiştirir ve gemiyle Almanya’ya doğru yola çıkar ama beraberinde felaketi de getirir. Film, Klaus Kinski ve Werner Herzog’un beraber çalıştığı ikinci film olma özelliğine sahip.

1979 Berlin UFF; En İyi Yapım Tasarımı / 1980 Sant Jordi Ödülleri; En İyi Yabancı Erkek Oyuncu / 1979 Alman Film Ödülleri; En İyi Erkek Oyuncu / 1980 Cartagena FF; En İyi Erkek Oyuncu

‘Fitzcarraldo’

1982 yapımı film,  Amazonlarda görkemli bir opera binası inşa etmek için her şeyi göze alan, bu uğurda bir gemiyi karadan yürütmeye çalışan Fitzcarraldo’nun hikâyesini anlatıyor. Film aynı zamanda San Sebastián Uluslararası Film Festivalinden de OCIC Ödülünü almıştır.

1982 Cannes FF; En İyi Yönetmen / 1982 San Sebastián UFF; OCIC Ödülü / 1982 Alman Film Ödülleri; En İyi Film / Alman Art House Sinemaları Birliği; En İyi Alman Filmi

‘Yeşil Kobra’

1987 yapımı Yeşil Kobra yönetmenin Klaus Kinski ile yaptığı son film olmasıyla öne çıkıyor. Film Bruce Chatwin’in “Ouidah Naibi” isimli romanından uyarlanmış. Haydut Yeşil Kobra, kölelerine sahip çıkması için bir adam tarafından işe alınır. Fakat patronu  bir süre sonra haydut Yeşil Kobra’nın kızlarıyla ilişkisi olduğu şüphesine kapılır. Onu Afrika’ya yollamak ister. Film, gösterildiği yıl Berlin Uluslararası Film Festivali’nde de büyük ilgi görmüştü.

1988 Bavyera Film Ödülleri; En İyi Yapım, En İyi Ses

11 film yarışacak

30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak olan filmler Ali Karadoğan, İrfan Demirkol ve Zeynep Ünal’ın yer aldığı ön seçici kurul tarafından belirlendi.

Yönetmen Tolga Karaçelik‘in başkanlığını üstlendiği seçici kurulda gazeteci ve yayıncı Cem Erciyes,  senarist ve fotoğraf sanatçısı Ebru Ceylan, oyuncular Tolga Tekin ve Tülin Özen yer alıyor.

En iyi film ödülünü alan filmin yapımcısına 50 bin TL, ilk filmlere verilen Kadir İnanır Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine ise 10 bin TL ödül verilecek.

Filmlerin gösterimleri, 18 – 28 Nisan’da Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gösterimleri yapılacak.

Ön seçici kurulun belirlediği 11 film şöyle:

“Babamın Kemikleri” – Özkan Çelik

“Görülmüştür” –  Serhat Karaaslan

“ Güven” – Sefa Öztürk

“ Güvercin Hırsızları” – Osman Nail Doğan

“ İçerdekiler” – Hüseyin Karabey

“ Kardeşler” – Ömür Atay

“ Nebula” – Tarık Aktaş

“ Saf” – Ali Vatansever

“ Son Çıkış” –  Ramin Matin

“ Suç Unsuru” – Süleyman Arda Eminçe

“ Yuva” – Emre Yeksan

10 belgesel

Festivale bu yıl 109 belgesel başvuruda bulundu.

Nihan Gider Işıkman, Yaşar Sökmensüer ve Mehlika Gider’den oluşan ön seçici kurul, 10 belgesel filmi ana yarışmaya değer buldu.

Belgesel yapımcısı ve yönetmen Semra Güzel Korver, fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut, gazeteci ve yazar Kanat Atkaya’nın yer aldığı seçici kurul, 20 bin TL ödüle değer görülen filmi belirleyecek.

Ön seçici kurulun belirlediği 10 belgesel şöyle:

“Bir Rüya Gördüm, Anlatsam da Anlamazsınız” –  Burcu Esenç, Cantekin Cantez

“Dönene Kadar Benim Ülkem Erdal Hoş” – Nuran Özkan

“Kadın Olmanın Günahı” –  Ümran Safter

“Kimsesizler Oteli” –  Rıdvan Karaman

“Kromozom Kardeşler” –  Hasan Kalender

“Orada Bir Yerde” –  Naz Melis Özdil

“Prenses Model” –  Dilan Engin

“Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne?” –  Rena Lusin Bitmez

“Talihsiz Karşılaşmalar ve Göz Kaçırmalar Üzerine Bir Trajedi” –   Yavuz Gözeller

“Vatana Giderken Heimei-Maru” –  Hayriye Savaşçıoğlu

16 kısa film

Festivale bu yıl 170 kısa film başvuruda bulundu.

Prof. Dr. Oğuz Onaran, Itır Gökgücü ve Gülden Treske’den oluşan ön seçici kurul, 16 kısa filmi ana yarışmaya değer buldu.

Yönetmen Seren Yüce, oyuncu Yelda Reynaud ve görüntü yönetmeni Feza Çaldıran’ın yer aldığı seçici kurul, 10 bin TL ödüle değer görülen filmi belirleyecek.

Ön seçici kurulun belirlediği 16 kısa film şöyle:

“Ama Ben Karadan Geldim” –  Oğuz Çiçek

“Burada” –  Ceylan Beyoğlu

“Duyuyor musun Anne?” –   Tuna Kaptan

“Fotoğraf” –   Ozan Takış

“Fotoğrafçı” –  Lütfü İrdem

“Finiş” –  Benhür Bolhava

“Giderayak” –  Özgür Can Aksoy

“Haftasonu” –  Yasemin Demirci

“Kara Fırın” –  Oğuzhan Boz

“Kronos” –  Oğuzhan Kaya

“Maria” –  Burak Murat Kavuncu

“Orada” –  Zeynep Köprülü

“Sosyal Mağara” –  Ertan Alkan

“Soyut Oda” –  Gökhan Bulut

“Şükran” –  Fırat Kaya

“Yabancı” –  Damla Kırkalı

Aziz Nesin Emek Ödülü Kadir İnanır’a

Festival tarafından verilen Aziz Nesin Emek Ödülü Kadir İnanır’a, Sanat Çınarı Ödülü Nazlı Eray’a, Kitle İletişim Ödülü Gülse Birsel’e değer görüldü.

Ödüller, 18 Nisan’da MEB Şura Salonu’nda gerçekleştirilecek olan açılış töreninde  sanatçılara takdim edilecek.

6 Nisan’da biletleri satışa çıkacak olan 30. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin tüm programı ilerleyen günlerde açıklanacak. Daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal