Werner Bischof’un kareleri İstanbul’da ilk kez sergileniyor

Werner Bischof’un kareleri İstanbul’da ilk kez sergileniyor

İsviçreli Magnum fotoğrafçısı Werner Bischof’un eserleri İstanbul’da ilk kez sergileniyor. “Werner Bischof: 1936-1954” başlıklı sergi 30 Ağustos’a kadar bomontiada’daki Leica Galeri’de görülebilecek.

1949’da kurucu üyelerle birlikte Magnum Fotoğraf Ajansı’na katılan ilk fotoğrafçı olan Bischof, mesleğine bakış açısını “Kendimi dünyanın gerçek yüzünü keşfetmeye mecbur hissettim” sözleriyle açıklıyor.

Bir diğer Magnum fotoğrafçısı Ara Güler ise Bischof’un fotoğrafları hakkında şöyle söylüyor: “Fotoğraf, dört köşe bir çerçevenin içinde sadece bir dünyanın tarifini yapan bir doküman parçası değildir. İçinde bir his, bir sevgi vardır. Onun için Werner Bischof fotoğraflarına dikkatle bakmak lazımdır. İçlerinde rüzgarlar eser, size bir memleketin kokusunu getirir.”

Werner Bischof 1916 yılında İsviçre’de doğdu. Zürih’te Art and Craft School’da Hans Finsler ile fotoğrafçılık eğitimi aldıktan sonra fotoğraf ve reklam stüdyosu açtı. Kendini geliştirmek için 1939’da Paris’e gitse de, İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması ile Zürih’e döndü. Savaş boyunca 800 gün askerlik yaptı. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası ve Hindiçini Savaşları sonrası çektiği fotoğraflarında, toplumda oluşan dramatik değişimlerin özünü yakalamayı amaçladı.

1942 yılında Du dergisi için serbest çalışan sanatçı, ilk büyük çaplı foto-röportajlarını 1943 yılında yayımlandı. Bischof, İkinci Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkım üzerine yayımladığı röportajla uluslararası itibar kazandı. Takip eden yıllarda kendisini savaş sonrası yeniden yapılandırmaya adamış insani yardım örgütü Swiss Relief için İtalya ve Yunanistan’a gitti. 1948’de LIFE dergisi için Kış Olimpiyatları’nı fotoğrafladı. Doğu Avrupa’ya, Finlandiya, İsveç ve Danimarka’ya yapılan geziler ardından Picture Post, The Observer, Illustrated ve Epoca gibi çeşitli dergilerde çalıştı.

1954’te – 38 yaşındayken – And Dağları’nda geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren Bischof, bu kısa hayatına rağmen fotoğraf tarihinde büyük iz bırakan isimler arasında yer aldı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal