Washington DC’deki Ulusal Arşiv Müzesi, 2017 Kadın Yürüyüşü fotoğrafını sansürlediği için özür diledi

Washington DC’deki Ulusal Arşiv Müzesi, 2017 Kadın Yürüyüşü fotoğrafını sansürlediği için özür diledi

Washington, DC’deki Ulusal Arşiv Müzesi, cumartesi günü yayımladığı basın açıklamasında 2017 Kadın Yürüyüşünde çekilmiş olan bir fotoğrafta Trump’ı eleştiren ve kadın anatomisine atıfta bulunan protesto dövizlerini bulanıklaştırdıkları ve üzerinde oynadıkları için özür diledi. Müze ilk olarak dövizlerdeki metinleri saklama kararını “mevcut siyasi tartışmalara girmemek için” aldıklarını açıkladı. Şimdi ise üzerinde oynanan fotoğrafı çıkarıp orijinal, değiştirilmemiş görüntüyü yayımlayacaklarına söz verdi.

“Bir hata yaptık” sözleriyle başlayan açıklamada “Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Arşivi olarak, her zaman olduğu gibi günümüzde de arşiv varlıklarımızı herhangi bir değişiklik yapmadan korumaya kararlıyız” denildi.

Getty Images fotoğrafçısı Mario Tama tarafından çekilen fotoğraf, kadınların oy hakkını almalarının yüzüncü yılını kutlayan müzenin mevcut sergisinin girişinde yer alıyor.

Fotoğraf, merceksi bir teşhirdeki iki görüntüden biriydi. Fotoğrafa bakan izleyiciler, bir açıdan Başkan Trump’ın resmen göreve başlama töreninin ertesi günü olan 21 Ocak 2017 tarihinde yapılan ilk Kadın Yürüyüşü sırasında Pennsylvania Avenue NW’deki yoğun protestocu kalabalığını görüyorlar. Farklı bir açıdan bakıldığında ise teşhir, 1913 yılına ait Pennsylvania Avenue’deki bir kadın gösterisinin fotoğrafına geçiyor.

Konsept, kadınların geçmiş ve şimdiki mücadelelerinin etkili bir görsel metaforu olacaktı, ancak Ulusal Arşivin ihtilaflı gördüğü dövizleri sansürleme kararı teşhirin potansiyelini azalttı ve tarihsel bir belge olarak değerini etkiledi. Teşhirde gizlenen içeriğin çoğu, Başkan Trump’ın kadınlara yönelik muamelesine karşı halkın öfkesinin önemli bir kanıtı niteliğinde.

Müze, “God Hates Trump” ve “Trump & GOP – Hands  Off Women” dövizlerindeki “Trump”ı ve “This Pussy Grabs Back” yazan bir dövizdeki “pussy” kelimesini bulanıklaştırdı. Müze sözcüsü, bazı oynamaların genç ziyaretçileri korumak için yapıldığını iddia etti.

Ulusal Arşiv sözcüsü Miriam Kleiman, Washington Post‘a verdiği röportajda, “Sergilerimiz Amerikan halkını bu kayıtlara bağlamanın bir yoludur” dedi ve ekledi: “Görüntünün üzerinde oynamak, bizim tarafımızda kayıtlara odaklanma çabasıydı.”

Açıklamada ayrıca, fotoğrafın, Ulusal Arşiv koleksiyonunda tutulan bir kaydının olmadığı belirtildi. Müzenin, Getty’den tanıtım görüntüsü olarak kullanılmak üzere fotoğrafın lisansını aldığı bilgisi paylaşıldı.

Basın açıklaması, “Özür dileriz ve böyle bir durumun tekrarlanmaması adına sergi, politika ve prosedürlerimizi derhal derinlemesine gözden geçirmeye başlayacağız” sözleriyle sonlandırıldı.

 

Kaynak: Hyperallergic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal