Van Gogh’a ait bilinen en eski fotoğrafın erkek kardeşi Theo’ya ait olduğu belgelendi

Van Gogh’a ait bilinen en eski fotoğrafın erkek kardeşi Theo’ya ait olduğu belgelendi

Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi, Hollandalı ressam Vincent van Gogh’un on üç yaşına ait olan fotoğrafıyla ilgili araştırmasını yayımladı. Gogh’un bilinen en eski fotoğrafı olarak kitap ve katalogda yer alan portrenin, sanatçının erkek kardeşi Theo’nun on beş yaşındaki hâli olduğu belgelendi.

Van Gogh Müzesi’nin üst düzey araştırmacılarından Teio Meedendorp, bahsi geçen fotoğrafın, sanatçının on dokuz yaşına ait olan bir portresine benzerliğinden dolayı bugüne kadar hiç kuşku duyulmadığını belirtti. Araştırmacılara göre hem Van Gogh hem de kardeşi Theo kızıl saçlıydı ancak, Theo’nun gözleri daha açık renkteydi.

Van Gogh Müzesi’nin yönetim kurulunda danışmanlık yapan ve Theo’nun büyük torunu olan Willem van Gogh, duruma şaşırdığı fakat gerçeğin ortaya çıkmasından da memnun olduğunu belirtti.

“13 yaşında bir Vincent” fotoğrafı ilk olarak Van Gogh araştırmacısı Mark Edo Tralbaut tarafından bir sergide gösterildiğinde, yıl 1957’ydi. Fotoğrafın on üç yaşındaki Van Gogh yerine on beş yaşındaki Theo’ya ait olmasından dolayı sanatçının on dokuz yaşındaki portresi, bilinen en eski fotoğrafı kabul ediliyor.

Vincent van Gogh, 19 yaşında. Kaynak: https://tr.pinterest.com/pin/466122630169772305/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal