Uzungöl’deki doğa talanına şarkısıyla dikkat çeken Apolas Lermi’ye destek

Uzungöl’deki doğa talanına şarkısıyla dikkat çeken Apolas Lermi’ye destek

Müzisyen Apolas Lermi, Trabzon Uzungöl’de yaşanan doğa talanına karşı dikkat çekmek için yaptığı “Uzungöl Şerah” isimli şarkısı nedeniyle, işletme sahiplerince tehdit edilmişti. Karadenizli kültür sanat ve çevre insanları Lermi’ye destek veren bir açıklama yayımladı.

Lermi, Uzungöl’ün ekolojik yıkımına karşı farkındalık yaratmayı amaçlayarak “Uzungöl Şerah” isimli bestesini müzikseverlerle paylaştı. Şarkının yayılmasının ardından çok sayıda taciz ve tehdit mesajları aldığını belirten Lermi, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Açıklamada şöyle denildi:

Uzungöl’ün bozulan doğasına dikkat çekmek amacıyla hazırladığımız Uzungöl Şerah isimli şarkının yayınlanmasından sonra, Uzungöl’de işletme sahibi olan birçok insandan tehdit, küfür ve hakaret içeren mesajlar alıyoruz.

Son olarak sosyal medya hesaplarımızdan yayınladığımız videolar, Muhammed Muhsin Aksoy (muhammedmuhsinaksoy@gmail.com) isimli kişinin şikayeti üzerine Facebook tarafından silinmiştir.

Yine Uzungöl’de işletme sahibi Yavuz İnan isimli bir kişi tarafından telefonla taciz ediliyoruz.

İfade özgürlüğümüze karşı yapılan bu saldırılar hakkında gerekli yasal işlemleri başlatacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Videolarımıza diğer dijital platformlardan ulaşabilirsiniz. Tüm doğaseverlere teşekkürler.”

Bunun üzerine Karadenizli kültür insanları, Lermi’ye destek veren bir açıklama yayımladı. “Bunun bilincinde olan biz Karadenizli kültür sanat ve çevre insanları olarak, Apolas Lermi’nin doğanın talanına dair kaygılarını paylaşıyor, tehdit ve hakaretlere karşı yanında olduğumuzu bildiriyoruz” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, Karadeniz’in doğal güzelliklerinin yağma ve talan ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. Karadeniz müziğinin doğayla beslendiği ve doğanın da müzisyeni beslediğine değinilen açıklamada, doğanın bize ihtiyacı olmasa bile bizim ona muhtaç olduğumuz vurgulandı.

Açıklamada imzası bulunan isimler: Ayşenur Kolivar, İsmail Hakkı Demircioğlu, Kenan Yaşar, Korhan Yıldız, Mahir Özkan, Mehmet Gümüş, Mecit Çeliktaş, MELUSES, Mustafa Gökay Ferah, M.Ali Barış Beşli, Özcan Alper, Onurcan Çelik, Onur Şentürk, Osman Bekaroğlu, Sami Özçelik, Sezai Sarıoğlu, Şenol Morgül, Sinan Akçal, Tanju Topal, Yasemin Göksu,Yaşar Kurt, Yusuf Aydın. Ankara Hopa Kültür Dayanışma Derneği, Artvin STK ve Platformları, Arhavi Doğa Koruma Platformu, Fırtına İnisiyatifi, HADİ·G – Hemşin Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği, İSARF – İstanbul Artvin Dernekleri Federasyonu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Şavşat Dernekleri Federasyonu, Yeşil Artvin Derneği, TMMOB İstanbul İKK Genel Sekreteri Cevahir Efe Akçelik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal