Ursula K. Le Guin’in ‘Yerdeniz’ serisi, A24 tarafından diziye uyarlanıyor

Ursula K. Le Guin’in ‘Yerdeniz’ serisi, A24 tarafından diziye uyarlanıyor

Ursula K. Le Guin’in unutulmaz eserlerinden “Yerdeniz” (Earthsea) serisi, son yıllarda dikkat çekici işlere imza atan A24 tarafından diziye uyarlanıyor. “Nightcrawler” ve “We Need to Talk About Kevin” gibi filmlerin Oscar adayı yapımcısı Jennifer Fox, dizinin yapımcılığını üstleniyor.

Son yıllarda “Moonlight”, “Lady Bird”, “Good Time”, “Hereditary”, “American Honey”, “The Witch” ve “Midsommar” gibi dikkat çekici filmlerle adından söz ettiren A24, televizyon dünyasında da “The Carmichael Show”, “Ramy” ve “Euphoria” gibi işlere imza attı. Hollywood’daki yerini her geçen gün biraz daha sağlamlaştıran stüdyo, şu ana kadar televizyon dünyasındaki işleriyle filmleri kadar büyük etki yaratamamış olsa da bu durum değişecek gibi görünüyor.

FilmLoverss’ın Deadline’dan aktardığına göre, A24, fantastik edebiyatın en önemli isimlerinden Ursula K. Le Guin‘in unutulmaz eserleri arasında yer alan “Yerdeniz” serisini televizyona uyarlamak için hazırlıklara başladı. A24’un finanse edeceği dizi için henüz bir yayıncı kuruluş ile anlaşılmamış olsa da, projenin çok yakında televizyon kanallarına ve dijital platformlara sunulacağı belirtiliyor.

‘Yerdeniz’ dizisi çok yakında kanal ve dijital platformlara sunulacak

“Yerdeniz” dizisinin yapımcılığını “Michael Clayton”, “Nightcrawler”, “We Need to Talk About Kevin” gibi filmlerle tanınan, bu yıl da “The Report” ve “Velvet Buzzsaw” gibi dikkat çekici işlere imza atan Oscar adayı yapımcı Jennifer Fox üstleniyor.

Fantastik edebiyatın en önemli eserleri arasında yer alan “Yerdeniz” kitapları; uçsuz bucaksız gibi görünen bir okyanusun çevrelediği yüzlerce takımadanın bulunduğu bir evrende geçiyor. Serinin 1968 yılında yayınlanan ilk romanı “Yerdeniz Büyücüsü” (A Wizard of Earthsea), güç peşinde koşarken diyarı tehlikeye atan genç bir büyücünün hikâyesini anlatıyor.

“Yerdeniz” serisi, daha önce 2004 yılında SciFi kanalı tarafından bir mini diziyle televizyona uyarlanmış, ancak bu uyarlama beklentilerin çok altında kalmıştı. Ayrıca Studio Ghibli’nin 2006 yapımı animasyon filmi “Gedo senki” (Yerdeniz Öyküleri) de “Yerdeniz” serisinden uyarlanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal