Ursula K. Le Guin’in söyleşileri bir arada: ‘Yazma Üzerine Sohbetler’

Ursula K. Le Guin’in söyleşileri bir arada: ‘Yazma Üzerine Sohbetler’

Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının önemli yazarlarından Ursula K. Le Guin ile gerçekleştirilmiş söyleşileri içeren “Conversations on Writing” adlı kitap Özde Duygu Gürkan tarafından “Yazma Üzerine Sohbetler” adıyla Türkçeleştirildi. Eser Metis Yayıncıları’nca okura sunuldu.

David Naimon’ın Ursula K. Le Guin ile gerçekleştirdiği üç sohbetten oluşan kitapta yazmanın zorlukları, kazanımları, incelikleri ve önemli noktaları tartışılıyor.

Kitaptan tadımlık bir bölüm okumak için şuraya bakılabilir.

“Kurmaca, şiir ve kurmacadışına odaklanan üç ayrı söyleşiden oluşan bu sohbetlerde, yazmanın zorluk ve ödüllerini, inceliklerini ve püf noktalarını tartışıyor Ursula K. Le Guin. Bunu yaparken de, hem yazar olarak birikiminden hem de ‘yaşanan bilgelik’ haline gelmiş tecrübelerinden bekleneceği üzere pek çok konuya değiniyor. Yazma zanaatının teknik detaylarından dilin ahlaki meseleleri yansıtma ve kullanma biçimlerine, yazının ritminden şiirin müziğine, yayıncılık piyasasından kadın yazarların edebi kanondan dışlanmasına, ‘öteki’nin perspektifinden yazmaktan siyaset, bilim ve doğaya uzanan geniş bir yelpaze bu.

‘İyi bir söyleşinin hiç bitmemesini istersiniz,’ diyor Le Guin. Nitekim yazarın kendi eserlerinin yanı sıra, etkilendiği ve ilham aldığı bazı eserlerden alınan pasajlarla da zenginleştirilmiş olan bu sohbetlerin tadı okurun damağında kalıyor. Hayranlarına Le Guin’i daha iyi tanıma fırsatı sunan bu kitabın, yazarı henüz tanımayanlar için de güzel bir tanışma vesilesi olacağını umuyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar