Ursula K. Le Guin’den “Orsinya Öyküleri”

Ursula K. Le Guin’den “Orsinya Öyküleri”

Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının önemli figürlerinden Amerikalı yazar Ursula K. Le Guin’in “Orsinya Öyküleri” adlı kitabı, Çiğdem Erkal’ın çevirisiyle İthaki Yayınları etiketiyle yayımlandı.

“Orsinya Öyküleri”, Le Guin’in kendi için tasarladığı bir Doğu Avrupa ülkesi olan Orsinya’da geçiyor. Yaklaşık sekiz yüz yıllık bir tarihten kesitler barındıran eser; modern edebiyatta başkaldırı, şiddet, aşk ve devrimle şekillenen hikâyeleri bir araya getiriyor.

Orsinya, surlarla çevrili şehirlerin, ortaçağ kalelerinin ve kadim tanrıların mesken tuttuğu dağları çevreleyen tren raylarının diyarı. Bilinmez güçlerin yıkmaya uğraştığı halkın zihin sağlığını kaybetmemeye çalıştığı, hayatın zor ve düşlerin hassas olduğu bir ülke.

Amerikan Ulusal Kitap Ödülü finalisti “Orsinya Öyküleri”, İthaki Modern serisinin dördüncü kitabı. 20. yüzyıl edebiyatını etkileyen yazarları tanıtmayı amaçlayan seride Aldous Huxley’in “Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret”, Cormac McCarthy’nin “İhtiyarlara Yer Yok” ve Boris Vian’ın “Mezarlarınıza Tüküreceğim” kitapları ilk üçü oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal