Urartu kazısına destek kesildi: ‘Van’ın hafızasına da kayyım atandı’

Urartu kazısına destek kesildi: ‘Van’ın hafızasına da kayyım atandı’

Görevden alınarak yerine kayyım atanan Van Belediyesi Eş Genel Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, yerine atanan kayyımın, Van Kalesi çevresinde yürütülen ve Urartu tarihine ışık tutması beklenen arkeolojik kazı çalışmalarına verilen desteği gerekçe göstermeden kesmesine sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında Van Kalesi çevresinde yürütülen ve Urartu tarihini aydınlatması beklenen arkeolojik kazı çalışması, Van Belediyesi tarafından destkleniyordu.

Van Belediyesi Eş Genel Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın görevden alınmasının ardından yerine atanan kayyım, Van Kalesi’nin kuzeyinde yer alan höyükte yürütülen çalışmalara sağlanan desteği gerekçe göstermeden kesmişti.

Doç. Dr. Erkan Konyar, arkeolojik çalışmalara ulaşım desteğinin kesilmesinin son derece anlamsız olduğunu vurgulayarak “Kazıyı kapatmak zorunda kalabiliriz. Ekip olarak yürüyerek gidip geliyoruz. Urartu’nun en önemli merkezi kazıyoruz. Kültür Bakanlığına toplam 80 bin liralık bir ödenek veriyor. Ve bu kadar kişi bu ödenekle çalışıyoruz. Bu nedenle verilen destek oldukça önemliydi” demişti.

Ertan: ‘Urartu kazısını iptal etmek ne demek?’

Destek olduğu için kazı çalışmasının iptal edildiğini belirten Ertan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle yazdı:

“Urartu kazısını iptal etmek ne demek ? Sırf biz müdahil olduk ve destekledik diye Van’ın en eski, en kıdemli ve değerli çalışması iptal ediliyor. Bunun bir izahı yok. Herkes bilmeli ki kayyum Van’ın hafızasına da atanmıştır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar