Ünlü çağdaş sanat müzesi zorla kapatıldı

Ünlü çağdaş sanat müzesi zorla kapatıldı

Dünyaca tanınan küratör David Elliott, Çin’in Guangzhou eyaletindeki Redtory Museum of Contemporary Art’ın (RMCA) zorla kapatıldığı duyurdu.

Guangdong Konserve Yemek Fabrikası‘nın yerine kurulan Redtory Museum of Contemporary Art (RMCA), 10 yıl önce hizmete girdi. Sovyetlerin iyi niyet ilişkileri kurmak üzere Çin Halk Cumhuriyeti’ne hediyesi olan kompleks 17 hektara yayılan alanıyla; çağdaş sanat, tasarım, eğitim ve boş zaman aktivitelerine de ev sahipliği yapıyordu.

Redtory yetkilileri 21 Kasım’da yerel yönetim ile uzun zamandır sorun yaşadıklarını ve alanın gökdelen yapımı için kullanılmak üzere üç gün içinde boşaltılmasına dair ihtar aldıklarını dile getirdi.

Tüm etkinlikler iptal

Müzenin direktör yardımcısı ve başküratörü David Elliott; Redtory’nin kendi koleksiyonundan oluşan güncel sergisi “Connections and Fractures” başta, tüm etkinliklerin ve organizasyonların da iptal olduğunu duyurdu.

Parkları, spor alanları ve tarihi ağaçlarıyla birlikte tamamen yıkılacağı söylenen Redtory; Sovyetlerin Çin‘e diğer hediyelerinden mimari olarak oldukça farklı olmasıyla biliniyor. Benzerlerinin aksine Stalinizm‘in neoklasik öğelerini değil; 1940 ve 50’lerin çok hoş karşılanmasa da tahammül edilen Konstrüktivizm‘in fonksiyonel ve modernist stilini taşıyordu.

 

Kaynak: Sanatatak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal