UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün’den ailelere koronavirüs önerileri

UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün’den ailelere koronavirüs önerileri

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün, anne ve babaların çocuklarına koronavirüs salgınını nasıl anlatabileceklerine ilişkin sekiz öneri paylaştı.

Büyüküstün, ailelere, “Bilmediğiniz soruların yanıtlarını çocuklarınızla beraber doğru kaynaklardan arayın” dedi.

UNICEF, sabun ile ellerin yıkanmasının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede son derece önemli olduğunu ancak dünya genelinde üç milyar insanın evinde ellerini su ve sabunla yıkayacağı lavabosunun bulunmadığını açıklamıştı. Açıklamaya göre, dünya genelinde her beş kişiden sadece üçü evlerinde ellerini yıkayabilecekleri imkânlara sahip.

Dünya nüfusunun yüzde 40’ının, yani üç milyar insanın evinde ellerini su ve sabunla yıkayacağı lavabosunun bulunmadığı belirtilen açıklamada, en az gelişmiş ülkelerdeki insanların yaklaşık dörtte üçünün de bu temel ihtiyaçtan yoksun olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca dünya genelinde okulların üçte birinde çocukların ellerini yıkayabileceği lavaboların olmadığı ve sağlık merkezlerinin yüzde 16’sında ise işlevsel tuvalet ve lavaboların bulunmadığına işaret edildi.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal