UNESCO mirası Hevsel Bahçeleri’ne dökülen molozlar temizlendi

UNESCO mirası Hevsel Bahçeleri’ne dökülen molozlar temizlendi

Diyarbakır’daki UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulanan Hevsel Bahçeleri’ne dökülen moloz ve hafriyatların temizlenme işlemi tamamlandı. Temizlenme işleminin ardından Hevsel Bahçeleri, doğal görünümüne kavuştu.

DHA‘dan aktarılan haberlere göre, Almanya’nın Bonn kentinde 2015 yılında gerçekleştirilen, 39’uncu UNESCO Dünya Mirası Komitesi Toplantısı’nda kentteki tarihi surlar ile Türkiye’nin 14’üncü miras alanı olarak Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan ve çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapan Hevsel Bahçeleri, uyarılara aldırış etmeyen kişiler tarafından dökülen moloz ve hafriyatlarla kirletilmişti.

Doğal görünümüne kavuştu

Hevsel Bahçeleri’ne dökülen hafriyatların görüntülerinin yayımlanması üzerine Sur Belediyesi ve Kaymakamlığı, harekete geçmişti. Belediye ekiplerinin, önceki gün iş makineleriyle Hevsel Bahçeleri’ne girerek başlattığı molozları kaldırma çalışmaları tamamlandı. Moloz ve hafriyatların temizlenmesinin ardından Hevsel Bahçeleri, eski doğal görünümüne kavuştu.

Hevsel Bahçeleri’nin temizlenmeden önceki hali.

Adli işlemler devam ediyor

Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, dökülen moloz ve hafriyatların kaldırma çalışmalarının tamamlandığını belirterek, “Hevsel Bahçeleri 7 bin yıldır olduğu gibi tertemiz bir şekilde doğal hayata hizmet edecek” dedi.

Öte yandan, Hevsel Bahçeleri’ne moloz ve hafriyat dökenler hakkında başlatılan idari ve adli işlemler ise devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal