Uluslararası Troia Festivali, iki yeni eserin üretimine sahne oldu

Uluslararası Troia Festivali, iki yeni eserin üretimine sahne oldu

Çanakkale Belediyesi tarafından bu yıl 55. kez düzenlenen Uluslararası Troia Festivali’nde, pazar günü Tevfik Akbaşlı’nın bestelediği “Troia Efsanesi Operası” sahnelendi. İlk kez sahnelenen eser 2018’in Troya Yılı olarak kutlanması nedeniyle, Çanakkale Belediyesi tarafından sipariş edilmişti.

Librettosu Işık Noyan tarafından yazılan operanın genel yayın yönetmenliğini Aytaç Manizade üstlendi. Murat Cem Orhan yönetimindeki orkestra ve koro eşliğinde sahnelenen opera eserinin kostümlerini Gamze Kuş hazırladı. Tek perdelik eserin oyuncu kadrosunda, Bülent Külekçi, Özgecan Gençer, Can Reha Gün, Utku Bayburt, Göktuğ Alpaşar, Ali Murat Erengül, Otilia İpek, Sezin Düzci, Altuğ Dilmaç ve Elif Tuğba Tekışık yer aldı.

9-13 Ağustos aralığında gerçekleşen festivalin ilk günü, Fazıl Say yeni bestesi  ‘Truva Sonatı’nı seslendirdi .  Aynı gün Özgürlük Parkı sahnesinde Barcelona Gibsy Balkan Orchestra’sı müzikseverlerle buluştu. Festivalin ikinci gününde, resmi açılış töreninin ardından her yıl verilen Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü bu yıl Prof. Dr. Haluk Şahin’e verildi. Aynı günün akşamı Özgürlük Parkı’nda Erol Evgin konser verirken, Çimenlik Kalesi’nde Dina Ensemble sahnedeydi. Festivalin üçüncü günü Çimenlik Kalesi’nde, birçok film müziğini icra eden Eleni Karaindrou ve Senfoni Orkestrası ‘Film Müzikleri ve Şarkılar’ adlı çalışmasıyla sahnedeydi. Program kapsamında Eleni Karaindrou sahneyi, Savina Yannatou, Konstantinos Chatziiordanou, Human Touch Jazz Trio, Ender Sakpınar ve İstanbul Sinfonietta ile paylaştı. Aynı anda Özgürlük Parkı’nda Mehmet Erdem konseri gerçekleşti. Festivalin kapanış konseri, ilk olarak Fletcher Henderson’un keşfettiği ‘Big Band’ müzik kültürünün Fransa’daki büyük temsilcilerinden Dany Brillant tarafından Çimenlik Kalesi’nde gerçekleştirildi.

Festivalin bu yılki söyleşi konukları ise Ataol Behramoğlu, Levent Üzümcü, Fecri Polat ve Haluk Şahin oldu. Söyleşiler Özgürlük Parkı’nda gerçekleşti.

‘Damadım Olur musun?’, ‘Anlatılan Senin Hikâyendir’ ve ‘Toros Canavarı’ adlı oyunlar amfitiyatroda sahnelenirken, Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi Korfmann Kütüphanesi, Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Çanakkale Seramik Müzesi, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi, Yazar ve Sanatçı Evi’nde çeşitli sergiler gerçekleşti.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal