Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 14. yılında

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 14. yılında

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali,  1 – 7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

Ücretsiz, sponsorsuz ve yarışmasız “alternatif bir film festivalini”, sinemada oluşturulan “piyasa” kuralları dışında gönüllülerin sağladığı emekle 14 yıldır sürdüren festival bu yılında 32’si kurmaca, 39’u belgesel ve 3’ü de canlandırma olmak üzere toplam 74 filmi ağırlayacak

‘Perdeyi açıyoruz sesimiz sarsın dünyayı’

Festivalin bu yılki teması, Arkadaş Z. Özger’in “Pencere” adlı şiirinden ilhamla “Perdeyim açıyoruz sesimiz sarsın dünyayı” olarak belirlendi.

 “Pencereyi aç

Sesin sarsın dünyayı

Duyulur elbet ta ötelerden

Yürek kendini tanır”

Festival koordinatörü Önder Özdemir, bu yılki temayı şöyle tanımlıyor:

Biz festivalde perdeleri açıyoruz, sesimiz, film yapanların sesi sarsın dünyayı diye, siz pencerenizi, perdenizi açın, haykırın, sesiniz sarsın dünyayı diye…”

Sansüre açık tavır alan ilk festival

“Eser işletme belgesi”ni gerekçe göstererek birçok festivalde “dolaylı” bir sansür uygulandığını belirten festival koordinatörü Özdemir, 14. Uluslararası İşçi Festivali’nin bu sansüre açık tavır alan ilk festival olduğunu ifade etti. Özdemir şöyle diyor:

Sinema salon tekelleri ile piyasa/gişe filmi yapan yapımcıların pasta paylaşım kavgasında, iktidara en çok yanaşanlar yani yapımcılar galip geldiler. Ve yapılan yasal düzenleme ile yapımcılar gelir pastasından daha fazla pay alır hale geldiler. Aynı yasal düzenleme sinemadaki sansürü 2019 yılı itibarı ile resmileştirdi. Artık sansür kurulları üzerinden filmler vizyona girecek.

Bu yıl festivalimize rekor sayıda başvuru yapıldı. Elbette bu durumun birçok sebebi var.  Sözünü film yaparak söylemek isteyenlerin sayısının artması sebeplerden bir tanesi.  Diğer bir sebep ise muhalif/alternatif sinema yapanlar için mecra sayısının azalmış olması.

Birçok festival var olan sansür düzenine teslim oldu. AVM’lere sıkışmayan alternatif gösterim mekânlarında sansürsüz ve ücretsiz gösterim yapan bir festivaliz. Festivalimize filmi ile başvuran tüm sinemacı dostlarımıza teşekkür ediyoruz.”

İlkgösterimler yapılacak

Festivalde, dünyanın birçok ülkesinden filmler ilk kez gösterilecek.

Japonya’dan Kaneto Şindo’nun 1960 yapımı “Çıplak Ada” (Hadaka No Shima), Meksika’dan Javiar Garcia’nın “Umudun Mutfağı” (La Cocina de Las Patronas), Arjantin’den Ana Bovino’nun “Mart” (Marzo), İspanya’dan David Macián’ın “Görünmez El” (La Mano Invisible), İngiltere’den Ken Loach ve Franny Armstrong’un birlikte yönettiği “Mclibel”, Iciar Bollein’in “Zeytin Ağacı” (El Olivio), İsveç’ten Patrik Öberg ve Emil Ramos’un “Antifaşist” (Antifascisterna) filmleri festivalde ilk kez gösterilecek filmlerden.

Ayrıca daha önce Türkiye’de gösterime giren ancak az sayıda sinema salonunda yer bulabilen Hüseyin Tabak’ın “Çirkin Kral Efsanesi”, Özcan Alper’in “Yıkıntılar Arasında” ve Tolga Karaçelik’in “Kelebekler” filmi de gösterilecek.

Festivalin İstanbul’daki açılışı, 2 Mayıs Perşembe günü saat 19.00’da, Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak. Gecede Ayşe Tütüncü Üçlüsü sahnede olacak.

Festivalin Ankara’daki açılışı ise Hazal Türesan’ın sunumuyla yapılacak. Açılış 2 Mayıs Perşembe günü saat 19.00’da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Daha detaylı bilgi edinmek için festival kitapçığına bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal