Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali’nin bu yılki teması ‘Kimliğin Korunması’

Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali’nin bu yılki teması ‘Kimliğin Korunması’

Çocuk Hakları Kültür Sanat Derneği tarafından “çocuk hakları” konusunda farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen 8. Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali, 12 Nisan’da (yarın) Bursa’da başlıyor. Festival 19 Nisan’a kadar sürecek.

Her yıl Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin bir maddesini ele alan festival, bu yılında sözleşmenin 8. maddesi olan “Kimliğin Korunması”na odaklanacak.

8. Madde:

Taraf Devletler, yasanın tanıdığı şekliyle çocuğun kimliğini; tabiiyeti, ismi ve aile bağları dahil, koruma hakkına saygı göstermeyi ve bu konuda yasa dışı müdahalelerde bulunmamayı taahhüt ederler.

Çocuğun kimliğinin unsurlarının bazılarından veya tümünden yasaya aykırı olarak yoksun bırakılması halinde, Taraf Devletler çocuğun kimliğine süratle yeniden kavuşturulması amacıyla gerekli yardım ve korumada bulunurlar.

‘Çocuk katılımı’nı sağlamak

Çocuk haklarını ele alan filmleri izleyicilerle buluşturmayı ve çocuk haklarına yönelik film üretimini desteklemeyi hedefleyen festivalin bir diğer amacı da Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin yapı taşlarından biri olan “çocuk katılımı”nın sağlanmasına katkıda bulunmak.

“Çocuk katılımı”nın sağlanması niyetiyle 18 yaş altındaki yönetmenlerin filmleri “Çocuk Yönetmenler” başlıklı bölümde gösterilecek. Bu bölümde, 13 kısa filme ve Portekiz’den ANILUPA atölyelerine katılan çocukların çektiği 5 kısa animasyondan oluşan bir programa yer verilecek.

“Yetişkinlerin Gözünden Çocuk Hakları” başlıklı bölümde ise 19 ülkeden, 18 yaş üstündeki yönetmenlerin çektiği çocuk haklarını merkezine alan 37 film gösterilecek.

Festival film gösterimlerinin yanı sıra animasyon, sinema, fotoğraf, senaryo ve çocuk haklarını temel alan atölye etkinliklerine; söyleşi, sergi ve panellere de ev sahipliği yapacak.

Festival süresince Bursa’daki pek çok okuldan 4 bine yakın öğrencinin festivale katılımı sağlanacak. Festivalin organizasyon ekibinde yetişkinlerin yanı sıra gönüllü çocuklar da yer alacak.

8. Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali Merinos AKKM Orhangazi Salonu, Podyum Sanat Mahal, Konak Kültürevi, Karaman Dernekler Yerleşkesi ve Uludağ Üniversitesi Mediko Kırmızı Salon’da gerçekleşecek.

Festival hakkında daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal