Uğur Dündar’a Binali Yıldırım’a hakaret suçundan kitap okuma cezası

Uğur Dündar’a Binali Yıldırım’a hakaret suçundan kitap okuma cezası

Gazeteci Uğur Dündar, 2014 yılında yazdığı bir köşe yazısında AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 11 ay 20 günlük hapis cezasına çarptırıldı. Dündar’ın cezası, 5 ay 25 gün süreyle haftada en az iki saat olmak kaydıyla mesai saatleri içerisinde Yüksek Öğretim Kurumları kütüphanesinde “şerefe karşı suçlar” ile ilgili makale, tez, kitap okuma yaptırımına çevrildi.

Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Uğur Dündar katılmazken, avukatları hazır bulundu. Söz verilen avukatları, müvekkilleri Dündar hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme, Dündar’ı üzerine atılı “hakaret” suçunu işlediğinin sabit görüldüğü gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, sanık Dündar’ın yaşı, kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu ile yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığı dikkate alarak, Dündar hakkında verilen hapis cezasını Türk Ceza Kanunu’nun “Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar” başlıklı 50. maddesine göre seçenek yaptırımına çevirdi.

Bu kapsamda, Dündar’ın, mahkûm olduğu cezanın yarısı kadar olan 5 ay 25 gün süreyle haftada en az iki saat olmak kaydıyla mesai saatleri içerisinde Yüksek Öğretim Kurumları kütüphanesinde “şerefe karşı suçlar” ile ilgili makale, tez ve kitap okumasında karar kılındı.

Dündar: ‘Şaşırdım kaldım’

Habertürk canlı yayınına bağlanan Dündar, ceza karşısında ne diyeceğini bilemediğini belirterek “Şaşırdım kaldım” ifadelerini kullandı. Dündar, şunları söyledi:

“Aslında bu dava karara bağlanmıştı hapis cezası almıştım ve yargıtay bozdu. Daha sonra sayın Binali Yıldırım da şikayetten vazgeçti. Vazgeçmekle kalmadı, 24 Haziran seçimleri öncesinde İmamoğlu’yla yapılacak açık oturumu yönetmemi istedi. Bir güven deklare etti. Bu karar Binali Yıldırım’ın iradesine karşı bir karar. Yani vazgeçmiş davadan. Zaten bana da göre de asla hakaret yoktu. Ben yarım asırlık deneyime sahip bir gazeteciyim, neyin hakaret olacağını olmayacağını, neyin şerefe karşı işlenmiş bir suç olacağını çok iyi bilirim. Bu konuda yazılmış birçok kitabım var, üniversitelerde ders vermiş olan bir kişiyim. Yargı Reformu’nun gündemde olduğu, düşünce ve basın özgürlüğüne yönelik yumuşatmaların geleceğinin söylendiği bir süreçte ben kararın yorumunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Şu anda aleyhime açılmış tek bir dava yok. Sabıka kaydım da yok. Nasıl böyle bir karara hükmedildi? Ben şaşırmış kalmış durumdayım.”

‘Acı ama gerçek’

Uğur Dündar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yargının verdiği cezaya değerlendirdi. Dündar şunları yazdı:

“Neye üzülüyorum biliyor musunuz? Beraat bekleyen kitaplar yazmış bir yazara, kitap okumanın ceza olarak düşünülmesine! Yargı reformu dedikleri bu mu yoksa? Neyse… Bize yeni bir kitap konusu çıktı! İleride okullarda ders olarak okutulur! Acı ama gerçek!”

Ne olmuştu?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Uğur Dündar’ın 5 Nisan 2014 tarihinde Sözcü gazetesinde kaleme aldığı bir köşe yazısında, Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 9 Ekim 2015’te görülen davada Uğur Dündar “hakaret” suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Yerel mahkeme kararının ilgili Yargıtay dairesince bozulması üzerine, dava Küçükçekmece 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal