Türkiyeli ve Suriyeli sanatçılardan farklı kültürleri buluşturan sergi

Türkiyeli ve Suriyeli sanatçılardan farklı kültürleri buluşturan sergi

Suriyeli ve Türkiyeli 16 sanatçının bir araya gelerek oluşturduğu Kilis Güzel Sanatlar Kulübü ilk sergisini açtı.

Evrensel’den Cengiz Balkı’nın haberine göre, Suriyeli ve Türkiyeli 16 sanatçının bir araya gelerek oluşturduğu Kilis Güzel Sanatlar Kulübü, ilk sergisini düzenledi.

Sergide eserleri bulunan ve savaş nedeniyle Suriye’yi terk etmek zorunda kalan Muhammed el Mahmud’la sergi hakkında sohbet ediyoruz. Yedi yıldır Türkiye’de yaşayan el Mahmud, Akçakale ve Elbeyli mülteci kamplarında da kalmış. Kamplarda kaldığı sürede sığınmacı çocuklara resim dersi veren Mahmud, Elbeyli Mülteci Kampı’nın giriş kapısına da desenler çizmiş.

‘Savaş bir an önce bitsin’

Yağlı boya ile manzara resimlerinden, kara kalem çizimine; çini süslemeden, duvar süslemeye kadar farklı alanda çalışma yapan Muhammed el Mahmud, iç savaş öncesi Suriye’de devlet memurluğundan esnaflığa pek çok işle uğraşmış.

Suriye’de güzel sanatlar fakültesi okuyan Mahmud, savaşın bir an önce bitmesini ve ülkesinde bir resim kursu açmayı istiyor.

Türkiye’de küçük bir dükkanda sipariş üzerine dijital ve kağıt üzerine çizim yaparak geçimini sağlıyor. Daha önce İstanbul, Antep ve Kilis’te 10’dan fazla sergiye katılan el Mahmud, Kilis’te kurulan Güzel Sanatlar Kulübünün de üyesi.

‘Sanatın değerinin bilinmesi gerek’

Kulübün kuruluşunu ve serginin yapılma amacını değerlendiren Muhammed el Mahmud “Kilis’te çok yetenekli sanatçılar var. Sergiyle, onların eserlerini görücüye çıkarıp, iş bulamayan ve maddi sıkıntı yaşayan sanatçılara destek oluyoruz” dedi.

Sergi fikrinin yaklaşık 3-4 ay önce ortaya çıktığını ama sergiyi ancak yapabildiklerini söyleyen el Mahmud “Buradaki bir diğer amacımız ise herkesin ne yaptığını, neler çizdiğini, hangi eserleri yaptığını ortaya çıkarmaktı” diye konuştu.

 

Fotoğraflar: Cengiz Balkı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar