Türkiye’de kadın yönetmen olmak: ‘Onun Filmi’ gösterimde

Türkiye’de kadın yönetmen olmak: ‘Onun Filmi’ gösterimde

Bu hafta beşi yerli, dördü yabancı, dokuz film gösterime giriyor.

Su Baloğlu ile Merve Bozcu’nun yönetmenliğini üstlendiği “Onun Filmi” adlı belgeselde, erkek egemen bir düzende, Türkiye’de kadın yönetmenlerin ilk filmlerini çekerken yaşadıklarına odaklanılıyor.

Aralarında Türkan Şoray, Bilge Olgaç, Biket İlhan, Işıl Özgentürk, Nisan Akman, Yeşim Ustaoğlu, İlksen Başarır’ın da olduğu 14 kadın yönetmenle yapılan görüşmelerin yanı sıra filmde, sinema alanında akademisyenliği seçen Baloğlu ile Bozcu’nun ilk yönetmenlik denemelerinde neler yaşadıkları da aktarılıyor.

“Onun Filmi”, 37 İstanbul Film Festivali’nde de gösterilmişti.

‘Ma’

“Duyguların Rengi”, “Trendeki Kız” adlı filmleriyle tanınan yönetmen Tate Taylor’ın imzasını taşıyan “Ma”nın başrolünde Octavia Spencer yer alıyor. Tate ile Spencer’ın 2011 yapımı “Duyguların Renginden” sonra tekrar bir araya geldikleri “Ma” adlı filmde Juliette Lewis, Diana Silvers ve Luke Evans da rol alıyor.

Octavia Spencer, 2012 yapımı “Duyguların Rengi” filmindeki performansıyla en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Oscar’a değer görülmüştü.

Sue Ann, sakin Ohio kasabasında yalnız yaşayan orta yaşlı bir kadındır. Sue bir gün, Maggie adlı genç bir kızla ve onun arkadaşlarıyla tanışır. Evinde parti düzenleyen Sue, Maggie ve arkadaşlarını da davet eder. Ancak partinin kuralları vardır: Çocuklardan biri ayık kalmak zorunda. Küfretmek yok. Asla üst kata çıkma. Ve ona “Ma” de.

‘Güvercin Hırsızları’

Osman Nail Doğan’ın yönettiği “Güvercin Hırsızları” adlı filmde Seyit Nizam Yılmaz, Mert Buğra Tataroğlu ve Kutay Sandıkçı rol alıyor. Film, Başka Sinema dağıtımıyla gösterimde.

16 yaşındaki Mahmut, yaşlı babasıyla birlikte bir kasabada yaşar. En büyük uğraşı taklacı güvercin beslemek olan Mahmut’un en büyük hayali de en iyi güvercinlere sahip olmaktır. Bir gün Mahmut’un güvercinlerinden biri kaçar ve geri dönmez. Mahmut, bir çatıya yuva yapan güvercinini bulduğunda o evde yaşayan 8 yaşındaki küçük İsmail’le de tanışır. Bu buluşma, hayatının dönüm noktası olacaktır.

‘Düzenbazlar’

Frank Oz imzalı 1988 yapımı “Kirli, Çürük ve Adi” filminin, iki kadın karakter çevresinde gelişen olaylarla yeniden çevrilmiş versiyonu olan “Düzenbazlar”ın yönetmenliğini Chris Addison üstleniyor. Filmin başrollerini Anne Hathaway ve Rebel Wilson paylaşıyor.

Alımlı bir kadın olan Josephine Chesterfield, zengin insanları dolandırarak geçinir. Düzenlediği planlarla arzuladığı paraya sahip olan Josephine, kurnaz ve özgür ruhlu Penny Rust ile tanışır. Bugüne kadar küçük dolandırıcılık numaralarıyla uğraşan Penny, Josephine’i birlikte çalışmak için ikna eder. İki kadının yeni kurbanı ise bir teknoloji milyarderidir.

‘Godzilla II: Canavarlar Kralı’

Michael Dougherty’nin yönetmenliğini üstlendiği “Godzilla II: Canavarlar Kralı” adlı filmde Vera Farmiga, Ken Watanabe, Kyle Chandler ve Millie Bobby rol alıyor. Görüntü yönetmenliğini Lawrence Sher’in üstlendiği film, Warner Bros. etiketiyle sinemalarda.

Godzilla’nın yeni hikâyesinde, antik çağlara ait ve sadece birer mit oldukları sanılan süper türler Mothra, Rodan ve Godzilla’nın baş düşmanı olan Üç Başlı Kral Ghidorah hayata geri döner ve aralarında bir üstünlük savaşına girerler. Bu tehlikeli mücadele, insanlığın varlığını da büyük tehlikeye sokacaktır.

‘Yaramazlar Takımı: Zamanda Yolculuk’

Denis Chernov’un yönetmenliğinde çekilen “Yaramazlar Takımı: Zamanda Yolculuk” adlı filmde İlham Erdoğan, Arda Kavaklıoğlu, Nur Eraslan ile Adem Adıgüzel seslendirme oyuncusu olarak rol alıyor.

Krash, en iyi dostu Barry’nin doğum günü için parti hazırlıkları yapar. Krash, organizasyon için Dejavu Ajansı’yla iletişime geçer. Bu ajans, konuklarını diledikleri yere ve zamana ulaştırabilmektedir. Krash ve arkadaşları, ajansın sunduğu teklifi kabul etse de yolculuk sırasında yaptıkları bir hatadan dolayı başlarına büyük bir kaza gelir. Hepsi çeşitli zamanlara dağılarak kaybolurlar. Krash, arkadaşlarını geri getirmenin bir yolunu bulmak zorundadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal