Türk Musevileri Müzesi film akşamları devam ediyor

Türk Musevileri Müzesi film akşamları devam ediyor

Yönetmen Çağlar Mallı’nın ikinci uzun metraj filmi “Son Saat” (The Final Hour), 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nin ev sahipliğinde izleyiciyle buluşacak.

Türk Musevileri Müzesi’nin düzenlediği film akşamları, izleyiciyi dil ve kültür üzerinden bir seyahate davet eden 2019 yapımı “Son Saat” filminin gösterimiyle devam ediyor. 10 Nisan Cumartesi akşamı saat 21.00’de Zoom ve Facebook üzerinden eş zamanlı olarak yayımlanacak olan film ücretsiz izlenebilecek.

Filmin yapımcılığını üstlenen Selim Kemahlı’nın, büyükannesini 100 yaşında kaybetmesinin ardından büyük tarihi değişimlere tanık olmuş bir nesille birlikte, toplumsal hikâyelerin, yaşanmışlıkların, kültürün de silikleşip yok olmakta olduğunu fark etmesi ve Sefarad Yahudilerinin kaybolmakta olan lisanı üzerinden hikâyelerini çok geç olmadan kayda almak istemesiyle yolculuğuna başlayan film, oyuncu Deniz Bensusan’ın ailesinin kültürünü ve dilini devam ettirebilmek adına geçmişin izlerini takip etmesi üzerine kurgulandı.

Kendisi de bir Sefarad olan Bensusan’ın Sefarad Yahudilerinin geçmişinin izlerini takip etmeye başlamasının ardından bu etnik topluluğun zorunlu göçler ve Holokost nedeniyle yaşadıkları zorlukların belgelerine rastlamasıyla şekillenen film, topluluğun tarihini Türkiye’den başlayarak Yunanistan, Polonya, Portekiz ve her şeyin başladığı yer olan İspanya’ya kadar takip ediyor.

Yolculuğunda kendi kültürünü ve hatta soy ağacını yeniden keşfeden Bensusan’ın, kayıtsız bir genç kızdan kültürünü korumaya kararlı sorumlu bir kadına dönüşmesine de şahitlik ediliyor.

Müziklerini Renan Koen’in hazırladığı; Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Portekizce dillerinde çekilen film Türkçe altyazı seçeneğine de sahip.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal