Trump’ın yeni Meksika büyükelçisi, Frida Kahlo’ya saldırdı: ‘Marksizm sevdasını anlamıyorum’

Trump’ın yeni Meksika büyükelçisi, Frida Kahlo’ya saldırdı: ‘Marksizm sevdasını anlamıyorum’

ABD’nin yeni Meksika büyükelçisinin Frida Kahlo’nun Marksizmi desteklemesine dair söylediği sözler sosyal medyada öfke yarattı.

Ünlü ressam Kahlo, 1954’te ölümünden bu yana Meksika’nın önemli simgelerinden biri.

Kahlo hayatı boyunca yaklaşık 200 resim üretti ve 1970’lerde feminist hareketin sembolü haline geldi.

Geçen ay ABD’nin Meksika Büyükelçisi olarak görevlendirilen Christopher Landau 1 Eylül’de ressam hakkında Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Kahlo’nun müzeye dönüştürülen evini ziyaretinin ardından yaptığı paylaşımda Landau, “(Kahlo’nun) özgür ve bohem ruhuna saygı duyuyorum ve haklı olarak tüm dünyada Meksika’nın bir simgesi haline geldi”  ifadelerini kullandı ve ardından şöyle dedi:

“Marksizme, Leninizme, Stalinizme duyduğu apaçık tutkuyu anlamıyorum. Bu ideoloji adında işlenen dehşeti bilmiyor muydunuz?”

Landau’nun tweetleri Meksika’da sosyal medyada öfke uyandırdı. Pek çok kullanıcı ABD’yi ve ABD’nin sosyalist hükümetlere karşı Latin Amerika ülkelerinin ve diğer ülkelerin iç işlerine müdahalesinin uzun tarihini eleştirdi.

Twitter kullanıcılarından biri, “Bu ideolojiyle savaşmak adına ABD, Vietnam’da tüm köyleri bombalayarak çocukları öldürdü ve Latin Amerika’da diktatörleri destekledi” diye yazdı.

Meksika Komünist Partisi de Landau’nun ifadelerine cevap verdi. Parti sözcüsü, “Büyükelçi Landau, Yoldaş Frida hümanizmden, demokrasi arayışından, Meksika’nın işçilerinin ve halkının özgürlüğünden yanaydı ve bir Marksist-Leninist olarak Stalin’in tabii ki hayranıydı. Trump’ı taklit ederek cehaletinizi daha fazla göstermeyin” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Independent Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal