Troya Müzesi’nin resmi açılışı bugün yapılacak

Troya Müzesi’nin resmi açılışı bugün yapılacak

Ulusal Mimari Tasarım Yarışması’nda birinci seçilen proje kapsamında hayata geçirilen Troya Müzesi’nin resmi açılışı bugün yapılacak.

Çanakkale’nin Tevfikiye Köyü sınırları içerisinde yer alan Troya Ören Yeri girişinde 100 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 11.314 metrekarelik kapalı alana inşa edilen müzenin 3 bin metrekarelik alanı sergi salonlarına ayrıldı.

Troya Müzesi’nden, Troya ve Troas kentlerinden elde edilen çok sayıda materyalin sergilendiği müze; heykel, lahit, yazıt, sunak, mil taşı, balta ve kesici aletler, pişmiş toprak seramikler, metal kaplar, altınlar, silahlar, sikkeler, kemik obje ve aletler, cam bilezikler, süs eşyaları, figürinler, cam ve pişmiş toprak koku şişeleri, gözyaşı şişeleri başta olmak üzere insanlık tarihine tanıklık etmiş çok özel parçalara ev sahipliği yapıyor.

Müze, ziyarete giriş rampasında başlayan misafirleri yedi bölüme ayrılmış bir hikâye ile karşılıyor. Troas Bölgesi Arkeolojisi, Troya’nın Tunç Çağı, İlyada Destanı ve Troya Savaşı, Antik Dönemde Troas ve İlion, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemi, Arkeoloji Tarihçesi ve Troya’nın İzleri başlıklı bölümlerde dönemin önemli eserlerine yer veriliyor.

Müzenin zemin katında, Troas Bölgesi’nin arkeolojik verilerle desteklenerek anlatılabilmesi için Assos, Tenedos, Parion, Alexandria Troas, Smintheion, Lampsakos, Tyhmbria, Tavolia ve İmbros kentlerinin tarihleri, kazıların bilgileri ve bu dönemlere ait eserler sergileniyor.

Troya’saki en eski yazılı belge olan “Luvi Mührü”nün de sergilendiği birinci katta Troya’nın Tunç Çağı’na ilişkin dokümanlar yer alıyor.

Müzenin ikinci katında kitaplara ve filmlere konu olan Troya Savaşı, savaşın kahramanları, olayları, mekânları ve bu döneme ait sikkeler, çanak-çömlek ve mermer eserler çizimler, maketler ve dijital programlarla birlikte tanıtılıyor. Polyksena Lahti, Roma imparatorlarının heykelleriTriton (Kentauros) Heykeli de burada sergileniyor.

Üçüncü katta Troya ve çevresinde süren beylikler ve Osmanlı Dönemi’nde devam eden yaşam alanlarına ait eserler yer alıyor. Müze bu katında Osmanlı yerleşimlerini içeren, Çanakkale Boğazı’nın Osmanlı Devleti’nin ilk zamanlarındaki önemini anlatan metin, gravür ve fotoğraflar kullanılmaktadır. Osmanlı Dönemi’nde süren çanak-çömlek geleneği, taş işçiliği ve sosyal yaşamdaki taş eserler, sikke definesi ve seramikleri ağırlıyor.

Müzenin bahçesinde ise peyzaj ile birlikte taş eserler, lahitler, mezar stelleri, sütunlar ve sütun başlıkları bir bütünlük oluşturacak şekilde sergileniyor.

2014 yılında yapımına başlanan müze, 2018 Ekim ayında ziyaretçilere açılmıştı. Müzenin resmi açılışı için Arkeoloji Müzesi’nde bulunan tüm eserlerin nakledilmesi bekleniyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal