Toronto’da bu yıl ilk kez verilecek Mary Pickford Ödülü, Mati Diop’ın

Toronto’da bu yıl ilk kez verilecek Mary Pickford Ödülü, Mati Diop’ın

44. Toronto Film Festivali esnasında düzenlenecek olan TIFF Tribute Gala’da bu yıl ilk kez dağıtılacak Mary Pickford Ödülü, “Atlantique” ile adından övgüyle söz ettiren Mati Diop’a verilecek.

Bu yıl 5-15 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 44. Toronto Film Festivali (TIFF) sırasında düzenlenecek TIFF Tribute Gala’da ödüllendirilecek isimler arasında, ilkgösterimini yaptığı 72. Cannes Film Festivali’nde beğeniyle karşılanan “Atlantique”in yönetmeni Mati Diop da yer alacak.

FilmLoverss’ın IndieWire’dan aktardığı habere göre, Toronto Film Festivali’ne fon sağlamak için düzenlenen TIFF Tribute Gala’da; genç sinemacıya, sinema sektöründe yükselen kadınların onurlandırıldığı Mary Pickford Ödülü verilecek. Diop, TIFF Tribute Gala programına yeni eklenen bu ödülü alan ilk isim olacak.

Sinema kariyerine Claire Denis imzalı “35 rhums”da rol alarak başlayan Diop, daha sonra kamera arkasına geçti ve ödüllü kısa filmlere imza attı. Bu yıl ilk uzun metraj filmi olan “Atlantique” ile 72. Cannes Film Festivali’ne konuk olan Diop, yarışma bölümlerinde filmi gösterilen ilk siyahi kadın yönetmen olarak tarihe geçtiği festivalden Jüri Büyük Ödülü ile dönmeyi başardı.

Mati Diop imzalı ‘Atlantique’, 44. Toronto Film Festivali’nde gösterilecek

Diop bu yıl Toronto’da sadece Mary Pickford Ödülü’nü almak için bulunmayacak. Zira Diop’un adını geniş kitlelere duyurmasını sağlayan ilk uzun metrajlısı “Atlantique”, 44. Toronto Film Festivali’nin programında yer alıyor.

Bu yıl TIFF Tribute Gala’da onurlandırılacak diğer isimler; usta oyuncu Meryl Streep, son yıllarda unutulmaz performanslara imza atan Joaquin Phoenix ve filmleriyle sinemaseverlerin gönlünü kazanmayı başaran Taika Waititi olacak. Ayrıca Participant Media’ya TIFF Etki Ödülü verilecek.

Toronto Film Festivali’nin bütün yıla yayılan programlarını finanse etmek ve festivalin, insanların dünyayı görme şeklini filmlerle değiştirmek amacıyla üstlendiği misyonu desteklemek için düzenlenen TIFF Tribute Gala, 9 Eylül’de gerçekleşecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal