Toron Karacaoğlu yaşamını yitirdi

Toron Karacaoğlu yaşamını yitirdi

Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Toron Karacaoğlu, 87 yaşında hayatını kaybetti.

1931 yılında Bursa’da dünyaya gelen Karacaoğlu, tatil için geldiği Balıkesir’in Altınoluk beldesinde vefat etti. Karacaoğlu’nun ölüm haberi tiyatro sanatçısı Orhan Aydın’ın sosyal medya hesabından “Sahnelerimiz ülkenin en ışıklı oyuncusunu, insanlık hayatı en mutlandıran sesini yitirdi.” şeklinde belirtildi. Sanatçının cenazesi Cuma günü öğle namazına müteakip Altınoluk Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Zeki Müren’le aynı orta okulu okuyan Karacaoğlu, 1947’de İstanbul’a geldikten sonra Beşiktaş ve Büyükdere Halkevi’nde sanat hayatına giriş yaptı. Üç yıl aralıklarla İstanbul Belediyesi Konservatuvarı’nda eğitim alan Karacaoğlu 1954 yılında Şehir Tiyatroları sınavını kazandı ve kadrolu oyuncu oldu. Sinema hayatına dublaj yaparak başlayan sanatçı, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde diksiyon ve makyaj üzerinde dersler verdi. 1980 yılında emekli olduktan sonra Berlin’e giderek Alman Kültür Senatosu bünyesinde tiyatro eğitmenliği yaptı.

1985 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Tiyatro Kedi ve Tiyatrokare gibi özel kurumlarda oyunculuk ve yönetmenlik yapan Karacaoğlu, 1989 yılında Şehir Tiyatroları kadrosuna dahil olduktan 6 yıl sonra, yaş haddinden dolayı emekliliğe ayrıldı. 2014 – 2015 aralığından İstanbul Kumpanyası’nın “İşgüzar” oyunu kapsamında proje danışmanlığı üstlenen Karacoğlu, 2014 yılında kurulan Erbulak Evi’nde oyunculuk üzerine eğitmenlik yaptı.

Karacaoğlu, “Yedi Hamlet”, “Müfettiş”,  “Köy Düğünü”, “Yarısı”, “Sis”, “Buzdolabı”, “Benim Üç Meleğim”, “Aşk Mektupları”, “Ferhat ile Şirin”, “Zeki Müren Müzikali”, “Sokrates Savunuyor”, “Kendi Gök Kubbemiz”, “Düşüş”, “Günden Geceye”, “Leyla ile Mecnun”, “Söyle Geleyim mi Gelmeyeyim mi?”, “Bizans Düştü”, “İstanbul Hatırası”, ve “Kiralık Konak” oyunlarında oynadı.

Başta Cüneyt Arkın olmak üzere, Bekir Aksoy, Eşref Kolçak ve Murat Soydan gibi çok sayıda sanatçıyı seslendiren Karacaoğlu, “Malkoçoğlu”, “Habis Ruhlar”, “AROG”, “Beyaz Melek”, “Yeter Anne”, “Bir Dilim Aşk” ve “Afife Jale”  filmlerinde yer aldı.

Karacaoğlu, “İstanbul’un Gözleri Mahmur – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”, “Dünya Tiyatrolar Günü – Usta Erkek Oyuncu Ödülü”, “Avni Dilligil Ödülü”, “Selim Naşit Usta Erkek Oyuncu Ödülü”, “2005, Sadri Alışık Onur Ödülü”, “ 14. Afife Tiyatro Ödülleri Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü, 2010” ve “15. Afife Tiyatro Ödülleri: Yılın en Başarılı Müzikal/Komedi Erkek Oyuncusu Ödülü – İstanbul Hatırası (oyun), İstanbul Şehir Tiyatroları” ödüllerinin sahibi oldu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar