Tiyatroya uyarlanan ‘Kendi Gök Kubbemiz’in galası yapıldı

Tiyatroya uyarlanan ‘Kendi Gök Kubbemiz’in galası yapıldı

Şair Yahya Kemal Beyatlı’nın 1961 yılında yayımlanan “Kendi Gök Kubbemiz” şiir kitabındaki aynı adlı şiirinden yola çıkılarak tiyatro oyununa uyarlanan “Kendi Gök Kubbemiz’in galası, dün akşam Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde yapıldı.

Sinema ve tiyatro oyuncusu Sönmez Atasoy’un kaleme aldığı oyunun yönetmenliğini tiyatro oyuncusu Okday Korunan üstlendi. Tek perdelik oyunun kostüm ve dekor tasarımı Şirin Dağtekin Yenen’e, ışık tasarımı Önder Arık’a ait. Oyunun müzikleri ise Timur Selçuk’un imzasını taşıyor.

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun 2018-2019 tiyatro sezonu yeni oyunlarından olan “Kendi Gök Kubbemiz” için yönetmen Korunan, oyunda Yahya Kemal Beyatlı’nın tüm yaşamını ele aldıklarını belirtti. Beyatlı’nın edebiyat anlayışını, estetik duruşunu, şiirle olan bağını, kişiliğini, aşklarını sahneye taşıdıklarını ifade eden Korunan, Beyatlı’yı şöyle tanımladı:

Yahya Kemal’in 31 Ekim Cerrahpaşa Hastanesi’ndeki son gecesini, Türk edebiyatına ışık tutan, yön çizen bakışını anlatıyoruz oyunda. Bu anlamda çok kıymetli bir oyun. Çünkü Yahya Kemal, divan edebiyatının yirminci yüzyıla akan damarın temel taşı. Birinci Yenicileri destekleyerek gençlere verdiği ilham ve heyecan yanında, geçmişten gelen o güçlü Türk şiirinin de damarını koruyup, geçmişle geleceği birbirine bağlayan bir köprüdür. Aynı zamanda bir filozof ve bir bilgedir.”

Oyunda Beyatlı’ya hayat veren Korunan, “Kendi Gök Kubbemiz”in bir aylık bir süreçte hazırlanıp sahneye taşındığı belirtti. Korunan, oyunun sahne tasarımıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Oyunda kapalı bir kutu ve sayfalarca yazı göreceksiniz. Unutmayalım ki ‘mısra şairin haysiyetidir.’ Yahya Kemal, tek bir mısrayı yazabilmek için kuyumcu terazisiyle tartıp, kimseye göstermemek için de kitap dahi bastırmamış. Biz de Yahya Kemal’in yazıp da paylaşmadığı şiirlerini dekor olarak burada paylaştık. Sahne arkasındaki kapı, onun dünyasına açılan bir kapıdır. Sahne de tamamıyla onun dünyasıdır ve oyun arafta geçer.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal