Tiyatrocular, Yeni Akit provokasyonuna tepkili: ‘Bu zihniyetle mücadeleyi bırakmayacağız’

Tiyatrocular, Yeni Akit provokasyonuna tepkili: ‘Bu zihniyetle mücadeleyi bırakmayacağız’

Kadıköy Halk Tiyatrosu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) sponsorluğuyla 3,14 ve 27 Kasım tarihlerinde İstanbul’un Ümraniye, Fatih ve Esenler ilçelerinde ücretsiz sahnelenecek olan oyunları “Mor”u hedef alarak “Ekrem İmamoğlu, toplumun ahlak yapısıyla bağdaşmayan, kadın haklarını savunmak yerine erkek düşmanlığı yaparak insanların aklını çelen feministlere destek çıkıyor” cümleleriyle saldıran gerici Yeni Akit gazetesine tepki gösteren bir açıklama yayımladı.

Ücretsiz’ deyip kanmayın! Ekrem İmamoğlu, toplumun altına dinamit döşüyor” başlıklı haberinde oyuna sponsor olan İBB’yi ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu hedef gösteren Yeni Akit, “Feminist ideolojinin propagandası” olarak tanımladığı oyun için “Halkı çekmek için ücret alınmıyor” dedi.

Tiyatrocular Ayşegül Yalçıner ve Ali Yalçıner’in imzasıyla yayımlanan yazılı cevapta, haberin sanata, sanatçıya, kadına saygısı olmayan ve hatta açıkça düşman olan bir zihniyetin ürünü olduğuna vurgu yapıldı. Oyunun afişini kullanarak ‘Ahlaksız oyun’ benzetmesiyle haber hazırlayan Yeni Akit için hukuki sürecin başlatılacağını aktaran Kadıköy Halk Tiyatrosu’nun açıklama metni şöyle:

“Mor’, 2017 – 2018 sanat sezonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği almış, yaşanmış kadın hikâyelerinden yola çıkarak Ali Yalçıner tarafından yazılmış bir oyundur. Feminist bir oyun değildir, feminizm de kötü bir şey değildir. Oyunumuz salt kadın sorununa değinen, kadınlarımıza “susmayın”, bütün topluma da ‘seyirci kalmayın’ diyen ve bu anlamda sözünü esirgemeyen bir tiyatro oyunudur.

Halka ücretsiz oyun izlettirme uygulaması, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun başlattığı bir uygulama değil, eski yönetimden gelen ve yıllardır Kültür AŞ. kanalıyla sunulan bir hizmettir. Bu haberin Sayın İmamoğlu’nu yıpratmak amaçlı olduğu aşikârdır. Kabul etmiyoruz.

Bu haber sebebiyle yaşayabileceğimiz her türlü olumsuz durumdan, oyunu izlemeden, karalama kampanyası başlatan ‘Yeni Akit’ gazetesi sorumludur.

Sanatın toplumu değiştiren, geliştiren ve aydınlatan gücünün farkındalar ve bu yüzden sanattan bu kadar korkuyorlar. Bu zihniyetle mücadeleyi bırakmayacağız. Kamuoyuna saygılarımızla…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar