Tiyatro Teşvik Ödülü Altkat Sanat ile Kumbaracı50’nin

Tiyatro Teşvik Ödülü Altkat Sanat ile Kumbaracı50’nin

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), kültür sanat faaliyetlerini desteklemek, nitelikli ve güncelliği olan üretime katkı sağlamak adına verdiği çeşitli ödüllere bu sene eklenen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’ne, Altkat Sanat Tiyatrosu ile Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50 değer görüldü.

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin 100 bin TL değerindeki bağışı vesilesiyle hayata geçirilen “Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü”, tiyatronun gelişimine katkı sağlamayı, yenilikçi üretimleri desteklemeyi amaçlıyor. Ödül, hedeflenen türde üretim gösteren, tiyatroya katkıda bulunan kişi veya tiyatro topluluklarına veriliyor.

Gülriz Sururi’nin başkanlığındaki Seçici Kurul’da; oyuncu ve sunucu Selçuk Yöntem;İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz; oyuncu, senarist ve girişimci Mert Fırat; tiyatro eleştirmeni, sahne ve kostüm tasarımcısı, yazar, gazeteci ve eğitmen Seçkin Selvi ile oyuncu ve eğitmen Tilbe Saran yer aldı.

Seçici Kurul’un kararıyla 100 bin Tl değerindeki ödül, “Dönüşüm” isimli başarılı oyunları ve uzun yıllardır azim ve kararlılıkları ile yılmadan çalışmalarına devam eden Altkat Sanat Tiyatrosu ile bu sene sahneye çıkardıkları “III.Richard” oyunundaki başarıları ve bugüne kadar ürettikleri başarılı oyunlarıyla beraber bu sene yirminci yıllarını kutlayacak olan Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50’ye verildi.

Ödül, topluluklara eşit şekilde paylaştırılarak 2019 yılında sahneye çıkartacakları yeni çalışmalarda kullanılmak üzere verilecek.

Altkat Sanat Tiyatrosu

Altkat Sanat Tiyatrosu, 2012 yılında Müge Suat ve Nevzat Süs’ün öncülüğüyle kuruldu. Yirmi beş yıldır birçok sahneye çıkan topluluk son beş yıldır yerleşik olarak çalışıyor. Topluluk, 2012 yılından beri on yetişkin, beş çocuk oyunu sahneledi.

Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50

Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50’nin üyeleri İTÜ’de bir araya gelerek tiyatroya adım attı. Üniversite tiyatrosundan profesyonelliğe ilerlerken 1999’da Altıdan Sonra Tiyatro’yu kurdular. Topluluk 2009 yılında onun yıllarına girerken Beyoğlu Kumbaracı Yokuşu’nda, Kumbaracı50 sahnesini açtı. Hem üretim hem gösteri merkezi olan Kumbaracı50, bugüne kadar birçok tiyatro topluluğuna ve performans sanatçısına kapılarını açtı. Yirmi yılda otuz altı oyun sahneleyen Altıdan Sonra Tiyatro, çeşitli kulvarlardan kırk dokuz ödüle sahip.

Gülriz Sururi ve Engin Cezzar

Muhsin Ertuğrul’un isteğiyle on iki yaşında çocuk tiyatrosuna başlayan Gülriz Sururi, İstanbul Belediye Konsevartuvar’ı Tiyatro Bölümü’nden eğitim aldı. 2017’de vefat eden Engin Cezzar ise Yale Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi aldıktan sonra Broadway’de New York Actors Studio’da sahneye çıkmaya başladı.

İkili 1962 yılında Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurdu. “Teneke”, “Midas’ın Kulakları” ve “Kurban” gibi yerli eserleri ilk defa sahnelediler. Gülriz Sururi ve Engin Cezzar, Haldun Taner imzalı “Keşanlı Ali Destanı” ile hafızalara kazındı.

Hem yazar hem yönetmen olarak hala edebiyat ve tiyatroya destek veren Gülriz Sururi, 2008 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda “Fosforlu Cevriye” müzikalini yönetti. Suat Derviş Hanım’ın romanından uyarlanan müzikal, beş yıl kapalı gişe oynadı.

16. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülleri, 2008

 

Nilay Kartal, Mert Fırat, Leman Yılmaz, Görgün Taner, Handan Uzal, Selçuk Yöntem, Gülriz Sururi, Seçkin Selvi

 

Yeşim Gürer Oymak, Görgün Taner, Sadife Karataş Kural, Prof. Dr. Münir Ekonomi, Gülriz Sururi

 

Altkat Sanat Tiyatrosu- Ekip

 

Gregor Samsa (Altkat)

 

Altıdan Sonra Tiyatro / Kumbaracı50 – Ekip

 

III. Richard (Altıdan Sonra)

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar