Tiyatro sanatçısı Jale Birsel, hayatını kaybetti

Tiyatro sanatçısı Jale Birsel, hayatını kaybetti

Devlet Tiyatrosu oyuncularından Jale Birsel, İzmir Çiğli’de bir bakımevinde 92 yaşında hayata veda etti. Birsel, geçen ay zatürre olmuştu.

Birsel, dün akşam saatlerinde yaşamını yitiren usta tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter ile konservatuvarda aynı sınıftaydı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Jale Birsel’in vefatı dolayısıyla mesaj yayımladı. Kurt şöyle yazdı:

“Kurumumuz emekli oyuncularından ve Türk tiyatromuzun değerli ismi Jale Birsel’in vefat haberini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Kıymetli sanatçımıza Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum.”

Jale Birsel hakkında:

1949 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro yüksek bölümünü başarıyla bitirdi. Hemen ardından “Yalancı” adlı oyunundaki Beatrice rolüyle Devlet Tiyatrosu’nda yerini aldı.

38 yıllık tiyatro kariyerinde (emekli olana dek) komediden drama, yerliden yabancıya, küçük- büyük, ihtiyar demeden verilen her rolün üstesinden gelen Birsel, yıllarca hem seyircinin hem de eleştirmenlerin takdirini kazandı.

Jale Birsel’in şair ve yazar Salâh Birsel ile olan 38 yıllık evliliği, şairin 1999 yılında 80 yaşında hayatını kaybedişiyle sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal