Tiyatro sanatçıları Cumhuriyet gazetesinden özür bekliyor

Tiyatro sanatçıları Cumhuriyet gazetesinden özür bekliyor

Cumhuriyet gazetesinin 16 Nisan Salı günkü sayısında “Bitsin bu tiyatro” başlığını kullanmasına tiyatro sanatçıları tepki gösteriyor. Tiyatro sanat dalının “aşağılama” ifadesi olarak kullanılmasını eleştiren sanatçılar, Cumhuriyet gazetesi yönetiminden özür bekliyorlar.

Gazete, yerel seçimler sonrası İstanbul’la ilgili tartışmalarla ilgili olarak “Bitsin bu tiyatro” manşetini atmıştı.

Haluk Bilginer “Çok ayıp çok! Yazıklar olsun” derken, Fırat Tanış “Bu kepaze başlık için özür ve düzeltme bekliyoruz” diye yazdı. Sevinç Erbulak ise duruma şu sözlerle tepki gösterdi:

“Oyları sayma işi tiyatroya dönmedi efendim. Mümkündür. Biz sahnede partnerimizin rolünü-zamanını-parasını-oyunu çalmayız. Hayatı boyunca ‘tiyatro’ kelimesindeki harf sayısı kadar bile tiyatroya gitmeyenler her fırsatta yalana-talana ‘tiyatro’ diyor.”

Cumhuriyet gazetesi yönetimi ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Sermet Yeşil  “Bu yaptığınız aymazlık” diyerek tepki gösterdi.

Haluk Bilginer, “Çok ayıp çok! Yazıklar olsun” dedi.

Fırat Tanış: “Bu kepaze başlık için özür ve düzeltme bekliyoruz.”

Berna Laçin, “Tiyatro, yaşamın ta kendisini, gerçek olup biteni, aslında ne olduğunu, ne hissedildiğini gösterir. Kastınız buysa tamam! Sahtekârlık, numaracılık, yalancılık, dolandırıcılık anlamında kullanamazsınız!” yazdı.

Sevinç Erbulak: Oyları sayma işi bitmiyor efendim. Mümkündür. Biz sahnede partnerimizin rolünü-zamanını-parasını-oyunu çalmayız. Hayatı boyunca ‘Tiyatro’ kelimesindeki harf sayısı kadar bile tiyatroya gitmeyenler her fırsatta yalana-talana ‘tiyatro’ diyor”.

Ünsal Ünlü, “Anlamadığınız her şeye ‘Tiyatro’ demekten vazgeçin artık! Tiyatroyu aşağılıyorsunuz, farkında bile değilsiniz! Anlamıyorsanız bile susun! “Garabet” diyin cesaretiniz varsa soytarılık diyin!” dedi.

Sermet Yeşil, “Ayıp bile değil bu yaptığınız, aymazlık… İvedilikle bir özür bekliyoruz. Tüm çirkinlikleri tiyatroya benzete benzete, benzetmediniz mi yeterince?” yazdı.

Orçun Sünear, “Oysa ‘tiyatro’ kötüyü örneklemede kullanılmaz!” yazdı.

Pınar Yıldırım, “Dur ayol daha sezon bitmedi. Peki senin bu bilmezliğin, bu cehaletin ne zaman bitecek Cumhuriyet? Tiyatro ana sanat dalıdır. Sen bitsen, senin manşetçilerin bitse olma mı? Olur olur ne de güzel olur” yazdı.

https://twitter.com/PinarYildirimPY/status/1118320339979784192

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal