TGS: ‘Baskıyı meslek edinenlere karşı mesleğimizi savunacağız’

TGS: ‘Baskıyı meslek edinenlere karşı mesleğimizi savunacağız’

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), aralarında bianetETHA, geziyisavunuyoruz.org, Gazete Fersude gibi sitelerle Grup Yorum, Taksim Gezi Parkı ve HDP Milletvekili Oya Akyol’un hesabının bulunduğu 136 adrese erişim engeliyle ilgili açıklamalar yayımladı. Sınır Tanımayan Gazeteciler, Avrupa Gazeteciler Federasyonu, Uluslararası Af Örgütü, ve Uluslararası Basın Enstitüsü, bianet‘e erişimin engellenmesi kararını kınadı.

TGS’nin “Baskıyı meslek edinenlere karşı mesleğimizi savunacağız” denilen açıklama metni şöyle:

“Demokrasiyi, ifade özgürlüğünü içine sindiremeyenlerin ilk akıllarına gelen şey yıllardır sansür ve halkın haber alma hakkına saldırı olmaktadır.

“Somut veriler yerine gerçeklikten uzak iddialara dayanan bu karar ile Türkiye’de zaten yerlerde sürünen ifade özgürlüğü, bir yara daha almıştır.

“Hukukun en temel ilkeleri yok sayılarak alınan bu kararla birlikte ‘birilerinin hoşuna gitmeyen şeyler yazan’ her kurumun tehdit altında olduğu tescillenmiştir.

“Söz konusu karar adalet duygusundan ziyade hesaplaşma duygusunu akıllara getirmektedir. Ortada işlenen bir suç yoktur, suç teşkil eden bir haber, içerik veya paylaşım yoktur. Ancak binlerce insanın takip ettiği Bianet gibi haber siteleri de dahil olmak üzere engel kararı verilmiştir.

“19 yıldır halka doğru haberi ulaştırmaya çalışan Bianet başta olmak üzere kamuoyunu bilgilendirme amacı taşıyan hiçbir haber mecrası bu şekilde cezalandırılamaz. Bu yüzden derhal engelleme kararı kaldırılmalıdır.

“Basın özgürlüğünün bir ülkenin sosyal ve ekonomik gelişiminin temellerinden bir tanesi olduğunu düşünürsek bu kararı verenler ülkeye de ciddi zarar vermektedir.

“Kurulduğu günden bu yana gazetecilerin mesleki haklarını korumayı ve ifade özgürlüklerine sahip çıkmayı ilke haline getiren Türkiye Gazeteciler Sendikası, bu karara karşı her türlü meşru ve hukuki mücadeleyi yürütecektir.

“Basın özgürlüğünün birilerinin iki dudağının arasında olmadığını herkesin çok iyi bilmesi gerekmektedir.”

‘Ülkenin basın özgürlüğüne yönelik taahhütlerini zayıflatıyor’

bianet’te yer alan habere göre, AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi, Türkiye’de bianet ile birlikte 136 diğer sosyal medya hesapları ve internet sitelerine getirilen erişim engeline dikkat çekerek engele son verilmesi çağrısında bulundu.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Désir, Jandarma Genel Komutanlığının talebi üzerine Türkiye’de yayın yapan 136 internet sitesi ve sosyal medya hesabına mahkeme kararıyla erişim engeli getirilmesine ilişkin derin kaygılarını ifade etti.

“Türkiye’deki saygıdeğer bağımsız basına ve diğer pek çok internet sitesine getirilen erişim engeli kararı konusunda derin bir kaygı içindeyim” diyen Désir, sözlerine şöyle devam etti:

“İnternet kaynaklarına erişimin engellenmesi, sadece büyük çaplı insan hakları ihlalleri durumunda veya kamu düzenine mevcut bir tehdit söz konusu olduğunda uygulanabilecek olağanüstü bir önlemdir. bianet, yayınlanmasında kamu yararı bulunan konularda habercilik yapan önemli bir basın kuruluşudur. Söz konusu karar, Türkiye’deki basın özgürlüğüne getirilen önemli bir sınırlamayı gösteriyor ve ülkenin basın özgürlüğüne yönelik taahhütlerini zayıflatıyor.”

“Türk yetkilileri, bu kararı yeniden gözden geçirmeye ve ifade özgürlüğü ile bağımsız basına saygı göstermeye çağırıyorum. İnternet haber kaynaklarına engelsiz erişim, vatandaşların farklı bakış açılarıyla birlikte inanılır ve güvenilir bilgiye erişim sağlayabilmesi için kilit öneme sahiptir” diyen Désir, söz konusu kararın ülkedeki mevcut İnternet yasasının ve Sulh Mahkemelerine ilişkin usullerin yeniden düzenlenmesine olan ihtiyacı bir kez daha ortaya koyduğuna da vurgu yaptı.

İHD ve TİHV: Erişim engeli, halkın haber alma özgürlüğüne engellemedir

Erişim engeli kararının ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) bir açıklama yayımladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sulh ceza hakimliklerinin, ifade özgürlüğünü ihlal eden pratiklerine yenileri ekleniyor. 5651 sayılı yasanın 8/A maddesi acımasızca ifade özgürlüğü hakkını ihlal eden idari ve yargısal pratiklere kaynaklık ediyor.

“İfade Özgürlüğü Derneğinin 2018 yılı Engelli Web Raporu”na göre, Türkiye’de 245 binden fazla web sitesi ve 150 binden fazla URL adresi erişime engelli durumda.

‘Yargı, insan haklarının koruyucusu olmalı’

“En son Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği, Jandarma Genel Komutanlığı’nın yazısı üzerine tek bir kararla 136 internet adresine erişim engeli kararı verdi. Bianet‘in tüm içeriğine yönelik erişim engeli kararı verilmiş durumda.

“Bu tür uygulamalar doğrudan ifade özgürlüğüne ve basın özgürlüğüne yönelik baskı, saldırı ve sansür anlamına gelmektedir. Halkın haber alma özgürlüğünün ve basının habere erişim hakkının tanınmaması, engellenmesi anlamına gelmektedir.

“Yargı, ulusal ve ulusal üstü insan hakları hukukta güvence altına alınmış hak ve özgürlüklere saygı göstermeli ve yasaklayıcı, kısıtlayıcı kararlar yerine, insan hak ve özgürlüklerinin koruyucusu olmalıdır.

“Kamu otoritelerinin bu tür insan hakları ve özgürlüklerinin ihlal edilmesine yönelik uygulamaları ve/veya istemleri karşısında (örneğin jandarma komutanlığının isteği karşısında) insan haklarını koruyucu pratikler sergilemelidir.

“Yargı, kararlarıyla hukukun üstünlüğü ilkesini yaşama geçirir. İnsan haklarının hukuk yoluyla en etkili koruyucusu olmak durumundadır. Ancak bir çırpıda 136 internet sitesinin erişim yasağı ile karşılaşması, bizzat yargı kararıyla ifade ve iletişim (basın) özgürlüğünün ihlal edilmesi anlamına gelir ve demokrasi ile bağdaşmaz.

Bu tür kararlar demokrasiye aykırıdır. İnsan haklarına aykırıdır. Bianet ve internet siteleri üzerindeki erişim engeli kaldırılmalıdır. İfade ve basın özgürlüğüne saygı gösterilmelidir.

Karar dünya çapında tepki çekti

Sınır Tanımayan Gazeteciler, Avrupa Gazeteciler Federasyonu, Uluslararası Af Örgütü ve Uluslararası Basın Enstitüsü bianet‘e erişimin engellenmesi kararını kınadı.

bianet’te yer alan habere göre, bianet.org’un da dahil olduğu 136 adresin erişiminin engellenmesine karar verilmesine uluslararası basın kuruluşlarından da tepki geldi.

RSF:  Bu keyfi ve acımasız karar bozulmalı

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF): “RSF erişime engellenmek üzere olan Türk partner kuruluşu, haber ve bilgi sitesi bianet’in karşı karşıya kaldığı zulmü kayıtsız ve şartsız bir şekilde kınıyor. RSF Türk yetkililerin bu keyfi ve acımasız kararı bozması gerektiğini ifade ediyor.

‘Herhangi bir içeriğe atıf yok’

bianet’in Türkçe versiyonu, Ankara’daki bir ‘sulh mahkemesi’ tarafından verilen 16 Temmuz tarihli mahkeme kararıyla erişim engeli getirilen onlarca internet sitesi ve sosyal medya hesabından biri.

Söz konusu karar, “milli güvenliği tehdit ettiklerini” söylüyor, fakat herhangi bir açıklama yapmadan veya herhangi bir içeriğe atıfta bulunmadan sadece bir polis soruşturmasından bahsediyor. bianet’in yanı sıra sol görüşlü Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) da aralarında olduğu diğer medya organları da bu kararın hedefinde.

‘bianet barış gazeteciliğini savunuyor’

Konu hakkında konuşan RSF Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu, “bianet’i milli güvenliğe tehdit olarak tanımlamak saçmalığın en üst noktası” diyor ve ekliyor: “Site, kurulduğu ilk günden bu yana barış gazeteciliğini savunuyor. En üst düzeyde verilen son sözlerle çelişen bu keyfi sansür uygulamasını şiddetle kınıyor, yetkilileri bu acımasız kararı vakit kaybetmeden geri almaya çağırıyoruz.”

‘Erdoğan tamamen engelleme olmayacak’ demişti

Mayıs ayının sonunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, meclise sunulan bir dizi reform sayesinde tek bir içerik sebebiyle bir internet sitesine erişimin tamamen engellenmesinin artık mümkün olmayacağını söylemişti.

Kürt sorunu, ifade özgürlüğü, kadına şiddet ve LGBTİ hakları gibi en hassas konularda uzmanlaşan bianet, kurulduğu 1997 yılından bu yana insan hakları gazeteciliği konusunda öncülük etmiştir.

‘bianet eğitim merkezini hayata geçirdi’

bianet’in yaptığı yayınlar arasında RSF’den Erol Önderoğlu’nun Türkiye’de medyanın karşı karşıya kaldığı zulüm üzerine hazırladığı üç aylık raporlar da var.

bianet ayrıca ülke çapında en iyi gazetecilik uygulamalarını desteklemek için bir eğitim merkezini de hayata geçirdi.

“2014 yılında hükümetin yargıyı dizginleme çabalarının bir parçası olarak oluşturulan “sulh mahkemeleri”, başvuru olanaklarının sınırlı olduğu yeterince desteklenmeyen kararlar verdiği için Avrupa Konseyi tarafından da eleştirilmiştir.

‘200 bin yazısının hepsine erişim yasağı’

bianet daha önce erişim engeli getirilmiş iki haberiyle ilgili olarak Anayasa Mahkemesine iki başarılı başvuruda bulunmuş, Aralık 2018 ve Nisan 2019’da verilen iki karar da bianet’in lehine olmuştur. Fakat bu sefer tüm siteye erişim engeli getirildi.

Bu, son 22 senede sitede yayınlanan yaklaşık 200 bin yazının hepsine erişimin engellenmesi demek.

Türkiye’de medyanın halihazırda endişe verici durumu Temmuz 2016’da gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminden sonra daha da kritik bir hal aldı. Pek çok medya organı hiçbir etkili başvuru yolu olmaksızın doğrudan kapatıldı. Toplu davaların görüldüğü Türkiye’de rekor sayıda profesyonel gazeteci de hapiste bulunuyor.

RSF’nin 2019 Dünya İfade Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 180 ülke arasında 157. sırada yer alıyor.”

Uluslarası Af Örgütü: Sansürün derinleştiğine işaret

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Kampanyalar sorumlusu Milena Buyum: “Türkiye’de basın özgürlüğü hakkını hedef alan ve ciddi biçimde zedeleyen doğrudan saldırıların sonuncusu olan bu skandal karar, devletin halihazırda uyguladığı kısıtlayıcı sansürün daha da derinleştiğine işaret ediyor.

“Ankara’daki mahkeme tek bir kararla, bunun neden gerekli ya da orantılı bir karar olduğuna ilişkin herhangi bir gerekçe sunmadan yüzlerce internet adresine erişimi engelledi. Medyaya yönelik baskının sürdüğü dönem boyunca insan hakları ihlallerini korkusuzca haberleştirmeye devam eden bianet de bu kararın hedef aldığı internet adresleri arasında yer aldı.

“Söz konusu karar bozulmalı ve Türk yetkililer her geçen gün sayısı daha da azalan bağımsız sesler üzerindeki bunaltıcı baskısına son vermelidir.”

IPI: Kararın iptali için çağrıda bulunuyoruz

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI): Mahkeme kararının iptali için Türk yetkililerine çağrıda bulunuyoruz. Bu engelleme kararı, ülkede uzun süredir baskı altında tutulan basın özgürlüğü ve defalarca ihlal edilen tarafsız bilgiye erişim hakkının yetkililerce bir kez daha çiğnenmesi demektir.

İmza kampanyası başlatıldı

bianet.org’un da aralarında bulunduğu 136 internet adresine erişimin engellenmesi kararı üzerine change.org‘ta bir imza kampanyası başlatıldı. “Bianet Kapatılmasın, Haber Alma Özgürlüğü Kısıtlanamaz” başlığıyla bianet özelinde başlatılan kampanyanın açıklama metni şöyle:

“Türkiye’nin aydın geleceğinin tarafsız, özgür ve dürüst haberciliğinin alternatif yüzü Bianet‘in tüm içeriğine getirilen engelleme kararının şokundayız. Gerçek ve doğru haber alma hakkımız engellenemez; yayını engellenen Bianet‘e ve tüm karartılan dijital haber kanallarına özgürlük talep ediyoruz. 3. Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği bu haksız kararın en kısa sürede kaldırılmasını talep ediyoruz! #bianeteözgürlük #özgürmedyasususturulamaz”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal