Tatavla Tiyatro’nun 7 yılda ürettiği tüm oyunlar Aralık’ta sahnede

Tatavla Tiyatro’nun 7 yılda ürettiği tüm oyunlar Aralık’ta sahnede

İstanbul’da yedi yıldır faaliyet gösteren Tatavla Tiyatro, bu süreçte ürettiği tüm oyunlarını Aralık ayında sahneleyecek.

Yedi yılda “Aktör Kean”, Antigone”, “Allahaısmarladık Cumhuriyet”, İnadına İnsan”, “Oyun Karıştı”, “Bahar Noktası Opereti” ve “ Küskün Yüreklerin Türküsü” oyunlarını  çıkaran Tatavla Tiyatro, 7. sezonu olan “Olağan Haller Sezonu”nu tüm oyunlarını sahneleyerek kapatıyor.

Aktör Kean

Raymund Fith Simons tarafından kaleme alınan oyun, 1787 doğumlu İngiliz aktör Edmund Kean’in yaşamını anlatıyor. Sahne performansları, İngiltere’de olduğu kadar Amerika’da da ses getiren sanatçı, “kendi zamanının en iyilerinden biri” olarak kabul edilir. Kean, Shakespeare’in de önemli yorumcuları arasında.

Tolga Yeten’in yönettiği, Eraslan Sağlam’ın oynadığı tek kişilik oyun, Tatavla Tiyatro’nun ilk oyunu olarak  ilk kez 2013’de sahnelendi. Sağlam oyundaki performansıyla  “Kültür Vakfı En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”, “Lions Başarı Ödülü”, “Direklerarası En İyi Tek Kişilik Oyun Ödülü”nün sahibi oldu.

Oyun, 18 Aralık Salı günü saat 20.30’da Cihangir Tatavla Sahne’de; 20 Aralık Perşembe günü saat: 20.30’da Anadolu yakasındaki Nezihe Muhiddin Sahnesi’nde seyredilebilir.

Antigone

 “Nasıl olacak benim mutluluğum?Küçük Antigone nasıl mutlu bir kadın olacak?.. Payına düşen o küçük mutluluk lokmasını dişleriyle koparıp almak için her gün ne sıkıntılar çekmesi gerekecek?… Söylesenize, kimlere kendisini satacak? Başını çevirip, kimlerin ölmesine izin verecek?”

M.Ö. 440’da Sophokles’in yazdığı “Antigone”, günümüze kadar pek çok yazar tarafından yorumlandı. Fransız oyun yazarı Jean Anouilh’in yorumundan Yaşar Avunç’un Türkçeleştirdiği oyunun yönetmenliğini Eraslan Sağlam üstleniyor. Oyunda Aycan Sümercan,  Erhan Tuna, Ayça Bildik, Tuba Zehra Sağlam, Atahan İsmail Keskin, Murat Avni Yürekli ve Onur Sraıaltın rol alıyor.

Oyun, 23 Aralık Pazar günü saat 19.00’da Cihangir Tatavla Sahne’de seyredilebilir.

Allahaısmarladık Cumhuriyeti

“Allahaısmarladık Cumhuriyet. Seni biz ıstıraplarımızla kurduk… Sakın unutma!”

Dört kadın: Halide Edip, Afife Jale, Latife, Fikriye…

Cumhuriyetin kuruluş  mücadelesinde kendi hayatlarından, kişisel özlemlerinden, düşlerinden vazgeçmiş, düşlerini feda etmiş dört figür…

Geçen sezon “Allahaısmarladık Cumhuriyeti”nin yazarı olan Selim İleri’nin 50. yazarlık yılını kutlamak niyetiyle Tatavla Tiyatro tarafından hazırlanan oyun, bu yıl ilk defa sahneleniyor. Eraslan Sağlam’ın yönetmenliğindeki oyunda Can Ertuğrul, Hale Akınlı, Tuba Zehra Sağlam ve Yasemin Yalçınkaya oynuyor.

Oyun, 22 Aralık Cumartesi günü saat 20.30’da Cihangir Tatavla Sahne’de seyredilebilir.

İnadına İnsan

Ödüllü yönetmen ve yazar Metin Balay’ın imzasını taşıyan “İnadına İnsan”ın, Cem İdiz’in de bir bestesine yer verilen müzikleri Berktay Akyıldız’a ait. Eraslan Sağlam’ın oynadığı tek kişilik oyun, beş ayrı öyküden oluşuyor.

Gerçek yaşam hikâyelerinden ilhamla oluşturulan oyunda dil, din, ırk, inanç, düşünce, cinsiyet, sınıf farkı olmaksızın, asılsız önyargılara ve bunun getirisiyle yaşanılan acılara rağmen; idealler, dostluk, mutluluk, umut kavramlarını benimseyen, dayanışmayla yaşamını devam ettiren insanlara ışık tutuluyor.

Oyun, 25 Aralık Salı günü saat 20.30’da Cihangir Tatavla Sahne’de seyredilebilir.

Oyun Karşıtı

Geçen sezon “Yılın En İyi Komedisi” ödülüne değer görülen “Oyun Karşıtı”, Hollywood’da hedefledikleri başarıya ulaşamayan ama bir türlü tiyatrodan vazgeçmeyen karı-koca Charlotte-George Hay çiftinin yaşadıklarını anlatıyor.

Amerikalı oyun yazarı Ken Ludwig’in kaleme aldığı oyunu Filiz Ofluoğlu Türkçeleştirdi. Eraslan Sağlam’ın yönetmenliğini üstlendiği “Oyun Karşıtı”nın oyuncu kadrosu şöyle: Saadet Lokumcu, Murat Yılmaz, Eraslan Sağlam, Efe Deprem, Ürüncan Keskin, Murat Avni Yürekli, Burcu Altın, Atahan İ. Keskin, Tuba Zehra Sağlam, Doğanay Cireli, Ercan Ertan, Utku Çetin.

Oyun, 14 Aralık Cuma günü saat 20.30’da Cihangir Tatavla Sahne’de seyredilebilir.

Bahar Noktası Opereti

Shakespeare’in ilk dönem komedilerinden olan “Bir Yaz Gecesi Rüyası”, 1980’de Can Yücel tarafından “Bahar Noktası” ismiyle Türkçeleştirildi. Göç, ötekileştirme, sınıf ayrımı, küresel iklim krizi, iktidar hırsı gibi konuları hiciv ve dans ile birleştiren oyun, “Birlikte yan yana durmak!” mottosunu taşıyor.

Eraslan Sağlam’ın yönetmeliğindeki “Bahar Noktası Opereti”nin oyuncu kadrosu şöyle: Ürüncan Keskin, Erkan Aytemur, Nasmina Tüten, Dila Kavasoğlu, Yiğit Emrah Gümrah,  Atahan İsmail Keskin, Tuba Zehra Sağlam, Utku Çetin, Murat Yılmaz, Murat Avni Yürekli, Metehan Çetinalp, Saadet Lokumcu, Ercan Ertan, Yağmur Yılan, Utku Acar, Hüseyin Doğan, İnci Gonca Beker, Çağla Yenen.

Oyun, 21 Aralık Cuma günü saat 20.30’da Cihangir Tatavla Sahne’de seyredilebilir.

Küskün Yüreklerin Türküsü

“Sevgilinin gözlerinde
Annenin kol böreğinde
Sıcak bir kış güneşinde
Çocuğunun gülüşünde
Bir gariplik görürsün
Bir eksiklik, bir hüzün
Geçer gider dokunarak
Küskün yüreklerin türküsü…”

Metin Balay’ın, Berat Günçıkan imzalı “Cumartesi Anneleri” isimli röportaj kitabından esinlenerek yazdığı oyun, gözaltında kaybedilen insanların hikâyelerine ışık tutuyor. Evrensel bağlamda bir suç olan “Zorla Kaybetme” hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Yönetmenliğini de Mehmet Balay’ın üstlendiği belgesel kurgusuyla ilerleyecek olan oyunda, gösterilen belgesel Arda Öztürk, Arzu Ocak ve Fakiye Özsoysal’a ait. Berktay Akyıldız’ın müziklerini hazırladığı oyunda, piyanoda Ceren Akyıldız yer alıyor. Oyunun hareket düzeni Cihan Yöntem’e aitken, dramaturji danışmanlığını Fakiye Özsoysal üstleniyor. “Küskün Yüreklerin Türküsü”nde Arzu Ocak, Ceren Akyıldız, Çiğdem Aksüt ve Tuba Zehra Sağlam oynuyor.

Oyun, 15 Aralık Cumartesi günü saat 20.30’da Cihangir Tatavla Sahne’de seyredilebilir.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal