‘Tarlabaşı: Ayıp Şehir’ sergisi Yunanistan’da

‘Tarlabaşı: Ayıp Şehir’ sergisi Yunanistan’da

Gazeteci Ali Öz’ün “Tarlabaşı: Ayıp Şehir” adlı sergisi bugün Selanik’te ENEKEN Kültür Merkezi’nde açılacak. Ali Öz’ün fotoğrafları İstanbul’da da sergilenmiş, ayrıca FotoğrafEvi Yayınları’nca kitap olarak basılmıştı. Sergi bu yılın başında Viyana’ya da konuk olmuştu.

Ali Öz serginin kapsamını şu sözlerle anlatıyor:

“İstanbul’un tam orta yerinde bir semt yok ediliyor. Semtin dokusunu oluşturan sokaklar, sokaklara rengini veren binalar; konutlar, işyerleri ve orada yaşayan kadınlar, erkekler, çocuklar, gençler… binbir çeşit hayat imha/iptal ediliyor. Tarlabaşı, ‘soylulaştırma’ya kurban gidiyor. Ayıp Şehir, bu imha sürecini tüm canlılığı, hiç de ‘estetik’ olmayan yakıcı gerçekliği önümüze getiriyor. Şehrin, semtlerin, sokakların, insanların uğradığı ayıp ve kayıpların tanıklığını Tarlabaşı ‘Ayıp şehir’ albümünde bulacaksınız.

Bir şehri düşünürken, bu yaşadığımız şehir de olabilir, aklımıza hemen belirli bir sokak gelir, orada olmayı arzularız; işte böyle bir sokak unutulmazdır (…) Böyle sokaklar fayda sağladıkları kadar neşe de saçarlar. Eğlencelidir, herkese de açıktırlar.  Geniş sokaklar bir toplum ile tarihinin sembolleridir; toplumsal hafızayı temsil ederler.”

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal