Tarihi Tophane Saat Kulesi’nin onarımında PVC kaplama kullanıldı

Tarihi Tophane Saat Kulesi’nin onarımında PVC kaplama kullanıldı

Bursa’nın Osmangazi ilçesi Tophane semtinde bulunan, 1905 yılında “kesme taş” kullanılarak inşa edilen otuz üç metre yüksekliğindeki altı katlı Tophane Saat Kulesi’nin onarımında PVC kaplama kullanıldı.

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Ömer Faruk Şahin, kulenin altıncı katının kesme taş yerine beyaz PVC ile kaplanmasına “Yapının üst katındaki PVC kaplama bizleri çok üzüyor. Bu değerdeki bir ürüne daha özenli davranmak lazım” diyerek tepki gösterdi.

Hürriyet’ten Enver Fatih Tıkır ve Bektuğ Öncü’nün (Bursa/DHA) haberine göre, Merkez Osmangazi ilçesi Tophane semtindeki Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin yakınında yer alan park içinde, ilk kez Sultan Abdülaziz döneminde 1876 yılında yaptırılan Tophane Saat Kulesi, 1900’lü yıllarda yıkıldı. Saat kulesi, 1905 yılında kesme taştan tekrar inşa edildi. Otuz üç metre yüksekliğinde, altı katlı kulenin tamamında kesme taş kullanıldı. Ahşap merdivenle çıkılan kulenin her katının cephesinde, dikdörtgen bir pencere yer alıyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce yangın gözetleme kulesi olarak da kullanılan tarihi kulede son yapılan onarım çalışmasında PVC kaplama kullanıldı. Kulenin altıncı katı, PVC ile kaplandı. Kulede tarihi dokuyu bozan beyaz PVC, tepkilere neden oldu.

MİMARLAR ODASI BAŞKANI: PVC BİZLERİ ÜZÜYOR
Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Ömer Faruk Şahin, tarihi kulenin altıncı katının da normalde kesme taştan yapıldığını söyleyerek, “Bu kısım kulenin eski fotoğraflarında mevcut. Normalde kesme taştan inşa edilmiş kısımda şimdi PVC kaplama yer alıyor. Yapının üst katındaki PVC kaplama bizleri çok üzüyor. Bu değerdeki bir ürüne daha özenli davranmak lazım” dedi.
Saat kulesinde gerekli düzeltmenin yapılacağına inandıklarını söyleyen Şahin, şöyle konuştu:
“Biz bu düzeltmenin bu yıl içinde yapılmasını bekliyorduk. Şimdi bu onarımın 2019 bütçe planları kapsamında yer aldığını öğrendik. Yapı içinde ahşap karkas kısımda da sıkıntı var. Işıklandırma ile ilgili bazı sıkıntılar var. Bizlerin ricası bu tarz değerlerin korunması. Bu bölge aynı zamanda Arkeopark bölgesi. Burası yan tarafta bulunan Bitinya galerileriyle ciddi şekilde yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmasıyla birlikte, Heykel ve Ulucami’ye bağlandığımız bir bölge. O yüzden kurumların süreçleri hızlandırmalarını rica ediyoruz.”

TURİSTLERDEN TEPKİ
Antalya’dan Bursa’ya ziyarete gelen Mehmet Şahin ise tarihi yapının üst kısmındaki kaplamanın kötü bir görüntü oluşturduğunu söyleyerek, “Bursa’nın tarihi yerleri çok fazla. Ancak burada saat kulesinde dikkatimi çeken şey yukarıdaki plastikler. Çok kötü görünüyor. Ayrıca, o saatin olduğu kısmın taş olması gerekiyor. Çünkü Çorum’da, Ankara’daki saat kulelerinde hepsi taş. Tarihi dokuların bozulduğunu gördüğüm zaman çok üzülüyorum” dedi.

ONARIM PROJESİ HAZIR
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise kulede tepki çeken onarımının yıllar önce park içindeki işletme sahipleri tarafından yapıldığı ileri sürüldü. Açıklamada, “Belediyemizce saat kulesine ait rölöve restitüsyon ve onarım projeleri hazırlanarak koruma kurulu onayı alınmıştır. Önümüzdeki yıl yatırım programı ve kurul onaylı projeler doğrultusunda aslına uygun olarak onarım uygulamalarına başlanması planlanıyor” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal