Tarihi doku katledildi: Çırağan Sarayı’nın önüne kış bahçesi konuldu

Tarihi doku katledildi: Çırağan Sarayı’nın önüne kış bahçesi konuldu

İstanbul’un simgeleri arasında yer alan 108 yıllık Çırağan Sarayı’nın Boğaz kesimine ek yapı inşa edildiği ortaya çıktı. Tarihi dokuyu katleden “kış bahçesi” tepki çekti. Üzerine titrenmesi gereken kültür varlığına karşı sergilenen hoyrat yaklaşıma yetkili kurumların duyarsızlığı da eleştiri konusu oldu.

Karar’da yer alan habere göre, Dünyanın en güzel kentlerinden biri olan İstanbul’daki tarihi eserler ve doğal hazinelere karşı hoyratlık ve vurdumduymazlık skandallarına bir yenisi eklendi. İstanbul’un en önemli simgelerinden biri olan Çırağan Sarayı’nın bahçesinde şaşkına çeviren bir görüntü ortaya çıktı. 108 yıllık geçmişe sahip sarayın bahçesinde özel bir yapı inşa edildiği öğrenildi.

Önceki gün İstanbul boğazını vapurlarla geçen vatandaşlar Dolmabahçe kıyılarından geçerken gözlerine inanamadıkları bir manzarayla karşılaştı. Boğaz’daki tarihi incilerden Çırağan Sarayı’nın bahçesine kış bahçesi şeklinde bir yapı kondurulmuştu. Tarihi sarayın bütün manzarasını katleden gecekondumsu prefabrik yapının neden inşa edildiği bilinmiyor.

Sarayın tüm ihtişamını kapatan yapının fotoğraflarını çeken vatandaşlar durumuna da isyan etti. Saray yetkilileri skandal ile ilgili bir açıklama yapmazken, vatandaşlar bu duruma bir an önce müdahale edilmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Çırağan Sarayı, İstanbul Beşiktaş’ta Yıldız Parkı’nın karşısındaki alanda yer alıyor. Saray, Osmanlı Sultanı Abdülaziz döneminde (1830-1876) Mimar Karabet’in oğlu Serkis Balyan tarafından inşa edildi.

Bir dönem imparatorluk ikametgâhı olarak kullanılan yapı, 1910 yılları arasında Meclis-i Mebusan olarak kullanıldı.

20 Ocak 1910 tarihinde önemli bir yangın geçirerek tahrip olan yapı, daha sonra restore edildi.

Demirören ve Kalyon aileleri için

T24‘te yer alan haber göre de,  Fox TV’den Hasan Aydın, kış bahçesinin hafta sonu Demirören ile Kalyon ailesinin çocuklarının düğünü için yapıldığını yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

2 Yorumlar

 • Tahsin Deniz ARPACI
  13 Nisan 2019, 02:33

  Güzel bir yazı, elinize, kaleminize sağlık…

  CEVAPLA
 • Anlayışlı
  14 Nisan 2019, 21:18

  SANATÇI BURADA : canımın istediğini yaparım üstüne de mum dikerim, kural mural da tanımam adlı eserini sergilemiş… Devrimci bir ifadeye sahip eserde ahlak ve aile terbiyesinin yanı sıra adaletli sosyal yaşam ve tarihi eserleri koruma gibi insani değerlere karşı çok şiddetli bir başkaldırı var… Sanatçıya yozlaşma dönemine kattığı bu eşsiz eserden dolayı Türk halkı adına canı gönülden teşekkür ediyoruz…

  CEVAPLA

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar