Tarantino: ‘Once Upon a Time in Hollywood’ benim Los Angeles’a yazdığım bir aşk mektubu

Tarantino: ‘Once Upon a Time in Hollywood’ benim Los Angeles’a yazdığım bir aşk mektubu

Oscar ve Altın Küre ödüllü yönetmen ve senarist Quentin Tarantino’nun dokuzuncu uzun metrajlı filmi “Once Upon a Time in Hollywood”, ilkgösterimini gerçekleştirdiği 72. Cannes Film Festival’inde seyirciler tarafından altı dakika boyunca ayakta alkışlandı.

“Once Upon a Time in Hollywood”un ilkgösterimi, 21 Mayıs’ta (dün) 72. Cannes Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde yapıldı. Gösterime Quentin Tarantino’yla birlikte filmin başrollerini paylaşan Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt’in yanı sıra filmde rol alan oyunculardan Margot Robie ve Dakota Fanning katıldı.

Spoiler uyarısı

Tarantino, film hakkında spoiler verilmemesi konusunda ilkgösterimden bir gün önce seyircilere yönelik bir mektup yayımlamıştı. Tarantino mektubunda, “Ben sinemayı seviyorum, siz sinemayı seviyorsunuz. Bu, bir hikâyeyi ilk kez keşfetme yolculuğu. Oyuncular ve tüm ekip, orijinal bir şey yaratmak için çok çalıştı ve ben sizden sadece bu filmi daha sonra izleyecek olanların filmle ilgili aynı deneyimi yaşamalarını engellemekten kaçınmanızı istiyorum” demişti.

72. Cannes Film Festivali Başkanı Thierry Frémaux da gösterimden önce gazetecileri spoiler vermemeleri konusunda uyardı.

‘Benim Los Angeles’a yazdığım bir aşk mektubu’

Filmloverss’ın Esquire’dan aktardığına göre, yeni filmi hakkında konuşan Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”u Los Angeles’a yazdığı bir aşk mektubu olarak tanımlıyor. Filmin geçtiği dönemde, yani 1969 yılında, Los Angeles’ta yaşadığını söyleyen yönetmen, bunu kendisini tanımlayan bir şey olarak görüyor ve bir nevi hayatının önemli bir bölümünü beyazperdeye yansıtmanın önemine vurgu yapıyor.

Yönetmen, bu durumu tıpkı Alfonso Cuarón’un “Roma” filmine benzetiyor. “Roma” da 1970’li yıllarda Meksika’da yaşayan orta sınıf bir ailenin yaşamını konu almakla beraber Alfonso Cuarón’un kendi hayatından da derin izler taşıyordu.

Alfonso Cuarón, “Roma”

Bununla beraber Tarantino, çok sayıda komplike olayın yaşandığı dönemde geçen bu hikâyeyi ilk başta roman olarak yazmaya başlamış. Fakat yıllar geçtikçe hikâyeyi bir filme dönüştürme fikrinin daha da belirginleştiğini fark etmiş.

Yeni fragman

Tarantino’nun tarz olarak en çok “Pulp Fiction” adlı filmine yakın olacağını söylediği “Once Upon a Time in Hollywood”, 1969’un Los Angeles’ında geçiyor. Charles Manson tarikatı tarafından katledilen ABD’li oyuncu Sharon Tate’in kapı komşusu Rick Dalton ve onun uzun süredir çalıştığı dublörü Cliff Booth’un hikâyesinin anlatılacağı filmde Sharon Tate, Roman Polanski, Bruce Lee, Steve McQueen gibi dönemin önemli isimleri de hikâyeyi şekillendiriyor.

“Once Upon a Time in Hollywood”un ilk etapta Sharon Tate’in katledilişinin 50. yılın olan 9 Ağustos’ta gösterime girmesi planlanmıştı. Fakat gösterim tarihi 23 Ağustos’a çekildi.

Filmden yayımlanan yeni fragman şöyle:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal