Taksim Meydanı’nda 7/24 yaşayan bir alan: ‘Kavuşma Durağı’

Taksim Meydanı’nda 7/24 yaşayan bir alan: ‘Kavuşma Durağı’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), “İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor” projesi kapsamında hayata geçirdiği geçici strüktür “Kavuşma Durağı”, Taksim Meydanı’nda meraklılarıyla buluşuyor. 7/24 yaşayan bir alan olması hedeflenen tasarımın ana teması ise “kavuşma”.

Strüktürün tasarımcısı mimar Arman Akdoğan “Yapı hem tasarım hem işlevsellik açısından meydanlara özel bir ruhla tasarlandı. Bu kadar büyük bir yapı gibi görünmesine rağmen alanın kapladığı yer neredeyse yok gibi. Farklı meydanlara taşınabilecek yapısı sayesinde de ekonomik bir yapı elde edildi” dedi.

“Kavuşma Durağı”, meydanların geleceğine oy verilecek bir alan olarak kullanılacakken; değişen sergi, konser, panel ve benzer etkinliklerin çekim merkezi olacak.

220 kişilik konser kapasiteli

Akdoğan ayrıca şu bilgileri verdi:

“Yapı, çelik strüktür üzerinde yer alan ahşap ve karşılıklı iki amfi grubu üzerine dizayn edildi. Ortasında yer alan etkinlik platformu, mimari tasarıma özgün bir yenilik getiriyor. Ziyaretçilere, hem karşılıklı etkileşime geçme hem de aynı zamanda dans, tiyatro ve konser gibi çeşitli etkinlikleri izleme şansı sunuluyor. Strüktürün iki yanında yer alan merdivenler ile yapının çatısına çıkılabiliyor. İstanbullular buradan Taksim’i seyredebilecekleri teras deneyimi yaşayabiliyor. Beyaz tülden metal cephe örtüsü ile 180 metrekare taban alanlı iç mekan ise 220 kişilik konser kapasiteli. Bu alan konser dışında çeşitli kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmak için elverişli.”

Ayrıca Akdoğan, “Bu yapıyı tasarlarken temel çıkış noktamız halkın kentsel tasarım yarışması için oy verecekleri, bunu yaparken de birbirleri ile etkileşime geçecek bir alan üretebilmekti. Tabii ki meydanların gerektirdiği yaşayan bir alan olması için de konser, sergi, panel ve benzeri kültür-sanat aktiviteleri için de elverişli olabilmesi önemliydi. Bu strüktürün tasarımında da tüm ögeler buna göre seçildi” dedi.

“İstanbul’un Kalbi Taksim” sergisiyle açılışı yapılan strüktür, daha sonra sökülerek şehrin başka meydanlarına da taşınacak.

Sırada Bakırköy, Üsküdar ve Kadıköy meydanları var

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise meydanların demokrasilerin filizlendiği alanlar olduğunu belirterek, kentteki meydanların yeniden hak ettiği değere kavuşacağını söyledi. İmamoğlu, bu kapsamda çalışmalara Taksim Meydanı’ndan başladıklarını ve Bakırköy, Üsküdar-Salacak-Harem kıyı bandı ve Kadıköy Meydanı’nın yarışma yöntemi ile belirleneceğini açıkladı.

İlk sergi ‘İstanbul’un Kalbi Taksim’

Geçici Sergi Platformu, 253 metrekarelik alana kuruldu. Açık alanı, merdivenli bir oturma düzeni ile tasarlandı. Kapalı alan ise sergilerin yapılabileceği şekilde hazırlandı. Platformda, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ortak yürütülen çalışma kapsamında “İstanbul’un Kalbi Taksim” adlı sergi gerçekleştiriliyor.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal