Şükrü Erbaş’tan denemeler: ‘Çırpınıp İçinde Döndüğüm Dünya’

Şükrü Erbaş’tan denemeler: ‘Çırpınıp İçinde Döndüğüm Dünya’

Şair Şükrü Erbaş’ın kaleme aldığı denemelerden oluşan “Çırpınıp İçinde Döndüğüm Dünya” adlı kitap, Kırmızı Kedi Yayınevi’nce okura sunuldu.

Kitapta, Erbaş’ın 2015-2019 yılları arasında çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış yazıları, kendisiyle yapılan iki “kısa” söyleşi ve şairin üç şiiri yer alıyor. Kitap, yayınevince şöyle tanıtılıyor:

“Erbaş, insanı bütün tutkuları, iyilikleri ve kötülükleriyle, toplumun büyük yalnızlığı, zamanın boğuntusu ve ağırlaşan bir yabancılaşma içinden okumayı sürdürüyor.

Gittikçe kararan bir dünyaya karşı, insanı insan eden büyük bir anlama ve sevme çabası.”

Enis Batur ve Çağlayan Çevik de kitaba katkıda bulundu.

“Dönüp elli yıla varan zamana bakıyorum. İçimde göllenen güzel acılara, ıslık çalan sokaklara, saçlarını duvarlarda tarayan arkadaşlarıma. Derinlerde bir çocuk sessizce fısıldıyor: İyi ki şiir yazmışsın. İyi ki yazmışım diyorum ben de. İyi ki kalbim, dünyanın bütün mazlumlarının kederiyle ve sevinciyle çarpmış. İyi ki gaz lambasının duvarlara çizdiği o büyülü resimlerin zamanında büyümüşüm. İyi ki devrim düşüncesi beni insanların acılarına ve rüyalarına getirmiş. İyi ki Ömür Hanım, o büyük yalnızlıkta elimden tutmuş. İyi ki elma bahçelerinin, üzüm bağlarının, mısır püsküllerinin kokularıyla sabahlara çıkmışım. İyi ki…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar