Stanley Kubrick anısına filmlerindeki müziklerden oluşan konser serisi

Stanley Kubrick anısına filmlerindeki müziklerden oluşan konser serisi

Amerikalı yönetmen, senarist, yapımcı ve fotoğrafçı Stanley Kubrick’in anısına, filmlerinde kullandığı müziklerin yeniden yorumlandığı bir konser serisi düzenlenecek.

“Stanley Kubrick’s Sound Odyssey” isimli konser serisinde Kubrick sinemasından “Otomatik Portakal”, “2001: Bir Uzay Destanı”, “Cinnet”, “Baryy Lyndon” ve “Gözleri Tamamen Kapalı” gibi filmlerin müziklerine yer verilecek.

ABD’nin Los Angeles kentindeki Walt Disney Concert Hall’da  gerçekleşecek gecenin sunuculuğu “Otomatik Portakal” filminin başrolündeki Alex karakterine hayat veren İngiliz aktör Malcolm McDowell yapacak.

Los Angeles Filarmoni Orkestrası şefi Jessica Cottis, projeyle ilgili yaptığı açıklamasında, “Stanley Kubrick’in mirasına saygı niteliğinde hayata geçirdiğimiz Sound Odyssey  projesi, bu öncü yönetmen ve filmde müzik kullanımına getirdiği yenilikçi bakışa bir saygı duruşu niteliğinde” ifadelerine yer verdi. Kubrick’in filmlerinde kullandığı müzikler üzerine yorum yapan Cottis, “Kubrick sık sık klasik kompozisyonların mevcut halleri yerine eserlerin yeniden işlenmiş yorumlarını tercih ederdi ve bunu da kendi sinema dili için, stilleri için bir kestirme yöntem olarak filmlerinde kullandı” dedi.

Konser serisi, 23-24-25 Kasım tarihlerinde düzenlenecek.

 

Kaynak: Play Tuşu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal