‘Sovyetler Birliği’ne bugünden bakmak: ‘İmgesel Diplomasi’

‘Sovyetler Birliği’ne bugünden bakmak: ‘İmgesel Diplomasi’

Vladis Shapovalov’un Türkiye’deki ilk sergisi “İmgesel Diplomasi” İstanbul’da, araştırma bazlı sergiler ve çalışmalar yapan bağımsız sanat inisiyatifi AVTO’da açıldı. Sovyetler Birliği’ndeki yaşama dair taşınabilir fotoğraf sergileri arşivinden yola çıkan sergi 31 Aralık tarihine kadar görülebilir.

Sergiye paralel olarak 19 Aralık günü SALT Beyoğlu’nda sergiyle aynı adı taşıyan “İmgesel Diplomasi” adlı film izlenebilecek.

Enstalasyon, fotoğraf ve farklı sergileme tekniklerinin kullanıldığı proje, temeli tarihsel verilere dayanmasına rağmen, geçmişte ne yaşandığından çok geçmişin bugün bakıldığında nasıl göründüğüne odaklanıyor.

“İmgesel Diplomasi”, Sovyetler Birliği’ndeki yaşantıyı, bireysel ve toplumsal ilişkileri, teknolojiyi, mimariyi, uzay keşfini, kadınların özgürlük sürecini ve birçok konuyu betimleyen taşınabilir fotoğraf sergilerinin bulunduğu bir arşivin keşfedilmesiyle şekillen bir projenin ürünü.

Sergide amaçlanan, imgeler, siyaset ve toplum arasındaki mevcut ilişki durumuna dair çıkarımlar yapmak, yirminci yüzyıl mirasına getirilecek eleştirel yorumlamalara imkân sağlayan yeni bakış açıları oluşturmak ve böylece dönemin politik imgelemine dair yerleşik yorumların dışına çıkmak.

İmgesel Diplomasi, tarih ve tarih yazımını bağlayan bilgi üretimiyle ilgileniyor ve olguların yeniden düzenlenmesine, anlatıların köhne ya da atıl sayılmasına dair şu soruyu soruyor: Neden geçmişe bakarız?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal